Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

WK, PAP | Utworzono: 2024-11-24 12:16
Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie - Studenci Politechniki Wrocławskiej współpracowali z Europejską Agencją Kosmiczną. Fot. RW
Studenci Politechniki Wrocławskiej współpracowali z Europejską Agencją Kosmiczną. Fot. RW

Oficjalnie skrót MACKI oznacza Microgravity Actuated Capturing Kinetic Instrument, czyli kinetyczny instrument przechwytujący uruchamiany mikrograwitacją. Nazwa nawiązuje też jednak do wyglądu chwytaka, który wyposażony jest w silikonowe filamenty.

- My je potocznie nazywamy mackami. Silikonowe filamenty posiadają otwór. Gdy wprowadzamy niskie ciśnienie po około jednego do półtora bara, te macki faktycznie zawijają się trochę jak takie ramiona ośmiornicy i są w stanie okręcić się wokół badanego obiektu i np. go podnieść czy pociągnąć - powiedziała PAP Wiktoria Mrowiec, członkini projektu MACKI.

Nad nowatorskim chwytakiem pracuje grupa studentów Politechniki Wrocławskiej. Inspiracją był artykuł naukowy z uniwersytetu w Harvardzie. Wrocławscy badacze swój prototyp postanowili przetestować w stanie nieważkości. Udało im się to zrealizować ze wsparciem Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zorganizowała loty paraboliczne we Francji.

- Podczas lotu pilot wykonywał manewr paraboli, czyli pod dużym kątem wznosił samolot, i to przy dużej prędkości, po czym następował swobodny spadek samolotu. Właśnie wtedy następowała mikrograwitacja, to trwało około 22 sekund - powiedziała Wiktoria Mrowiec.

Łącznie wykonano trzy loty, podczas każdego przeprowadzono 31 paraboli. Dało to ok. pół godziny w warunkach zbliżonych do tych, które są w kosmosie. To ważne, bo w zamyśle wrocławskiego zespołu chwytak może być w przyszłości wykorzystywany m.in. do manipulowania delikatnymi przedmiotami na stacjach kosmicznych.

- Naszym celem było w ogóle sprawdzenie, czy taki chwytak ma jakąkolwiek szansę działania w mikrograwitacji, bo tak naprawdę tego nie widzieliśmy. Chwytak działa i to działa poprawnie. Nie ma większych odchyłów, jeżeli chodzi o skuteczność działania w porównaniu do działania w normalnej grawitacji - powiedziała badaczka.

W testach wzięło udział ośmioro studentów Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy na co dzień działają w kole naukowym "in Space". Obecnie zajmują się szczegółową analizą wyników testów. Badacze planują nadal rozwijać projekt.

ZOBACZ TEŻ: Jest nowy doktor honoris causa wrocławskiej Politechniki. To noblista

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.