We Wrocławiu można zobaczyć jak ubierali się Kresowiacy. Nowa wystawa
- Możemy zobaczyć ponad 100 elementów tradycyjnego stroju, są to nasze zbiory muzealne, które na co dzień znajdują się w magazynach. To jest rzadka okazja zobaczyć rzeczy, które są na co dzień niedostępne. Będzie też katalog towarzyszący tej wystawie i tam będzie można zobaczyć jeszcze więcej tych obiektów - zdradza Marta Derejczyk, szefowa muzeum.
Najstarsze na ekspozycji stroje odświętne pochodzą z połowy XIX w. Wśród nich czarny aksamitny gorset zdobiony kolorowymi koralikami, datowany na 1850 r. Większość pokazywanych eksponatów powstała w latach od dwudziestych do pięćdziesiątych XX wieku. Zbiór strojów stanowi prawie 1/3 wszystkich zabytków zgromadzonych w Dziale Tkanin i Strojów Ludowych muzeum.
- Myślę, że niezwykłe jest to, że są to rzeczy zwykłe, takie które mieli normalni ludzie. Dzisiaj natomiast mogłyby sobie pozwolić na takie stroje osoby bardzo majętne, żeby mieć rzeczy wykonane ręcznie, haftowane ręcznie. Myślę, że nam to uzmysławia, że przy całej tej biedzie, była też jakaś dbałość - tłumaczy Marta Derejczyk.
Ciekawostką jest huculski męski krzyż z mosiądzu datowany na koniec XIX w., w którym w trakcie prac konserwatorskich odkryto niewidoczną dotychczas skrytkę z relikwiami. Widzów zaskoczy też kożuszek bogato zdobiony haftem, który zakryto przez naszycie wierzchniej warstwy gładkiego materiału. Tym zabiegiem właściciel ubioru chciał ukryć swoje zarówno wiejskie, jak i regionalne pochodzenie.
Wystawa będzie czynna do 16 lutego 2025 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Plagiat wszech czasów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.