Zaginiona, złota korona znów wisi nad wejściem do Zamku Książ [ZDJĘCIA]
- Pierwotna korona najprawdopodobniej zniknęła w czasach PRL-u - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ.
- Ta korona rangowa hrabiowska znajdowała się nad herbem jeszcze w latach 1969-1972, bo widzimy ją w filmie "Hrabina Cosel", a nie ma jej już na pocztówkach z początku lat 70-tych. W tym okresie ona zginęła. Cieszymy się bardzo, że powróciła, bo to jest cenny element i symboliczny moment w historii Książa.
Pamiątką pozostałą do dziś jest ponad dwustuletni kartusz herbowy nad wejściem do Zamku. Teraz, po 50-letniej przerwie przywrócono mu zaginioną, złotą koronę. - To ważny symbol dla Książa - dodaje Mateusz Mykytyszyn.
- On pochodzi z 1791 r. i upamiętnia małżeństwo hrabiego Jana Henryka VI i księżniczki Anny Emilii von Anhalt-Köthen-Pless - dziedziczki Księstwa Pszczyńskiego. Pięknie zdobiony kartusz herbowy z odtworzoną, pokrytą złotem koroną rangową znajduje się nad głównym wejściem do Zamku.
To dzięki temu małżeństwu w rodzie Hochbergów - Hochbergowie uzyskali dziedziczny tytuł książąt von Pless i stali się jedną z najbogatszych rodzin Europy.
Odtworzenie korony poprzedzono kompleksową kwerendą archiwalną, pod nadzorem konserwatora zabytków.
Dożynki w Książu - 1905 r. Nad wejściem do Zamku Książ wisi kartusz herbowy z oryginalną złotą koroną - fot. Zamek Książ
ZOBACZ TEŻ: Skandaliczne zachowanie strażników miejskich w Kłodzku. Jest oświadczenie burmistrza
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.