Wentylator kolumnowy czy klimator? Który warto wybrać
Czym jest wentylator kolumnowy?
Wentylator kolumnowy generuje nawiew orzeźwiającego powietrza. To mobilne urządzenie, które łatwo przestawisz w obrębie pomieszczenia. Nada się do małych przestrzeni np. sypialni, domowego biura lub salonu. Wentylator kolumnowy ma wielu zwolenników – wynika to z ceny zakupu i niskich kosztów utrzymania.
Dla kogo jest wentylator kolumnowy?
To opcja dla użytkowników, którzy szukają szybkiego orzeźwienia, możliwego ze względu na oscylację powietrza. Wentylator kolumnowy, np. Philips serii 5000, to lekkie i poręczne urządzenie, które zależnie od potrzeb ulokujesz w żądanych miejscu np. w kącie lub przy ścianie. Oprócz tego wiele osób może przekonać nowoczesny design w porównaniu do tradycyjnych wiatraków podłogowych.
Inne zalety wentylatora kolumnowego (zależnie od specyfikacji urządzenia) to:
- regulacja siły podmuchu z wyszczególnieniem trybu cichego i nocnego,
- ustawienie czasu działania od 1 do kilku godzin,
- zdalne sterowanie za pomocą pilota lub za pomocą panelu dotykowego na wentylatorze,
- możliwość użycia do aromaterapii (jeśli obecny jest dyfuzor na olejki eteryczne),
- blokada rodzicielska do zabezpieczenia urządzenia przed dziećmi.
Czym jest klimator?
Klimator, inaczej klimatyzer, to urządzenie dedykowane do chłodzenia, które można używać w domu lub biurze. Wyróżnia się w nim dodatkowo filtr absorpcyjny, który pozwala oczyścić powietrze. To szczególnie pożądana opcja dla osób, które zmagają się z alergią na kurz, a latem szukają ochłodzenia.
Jakie są zalety klimatora (klimatyzera)?
Klimator to urządzenie, które umożliwia schłodzenie większych powierzchni w porównaniu do tradycyjnego wentylatora. Dodatkowo, sprawdzi się w przypadku przestrzeni biurowych lub otwartego układu mieszkania. Korzyści wynikające z klimatyzera to obecność systemu filtrującego, który zatrzymuje cząstki stałe w powietrzu.
Jak działa wentylator kolumnowy a klimator?
Oba urządzenia charakteryzuje nieco inny mechanizm działania.
Wentylator kolumnowy generuje przede wszystkim nawiew, który wspiera cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co umożliwia funkcja automatycznego obracania się jak w wentylatorze kolumnowych Philips z serii 5000.
Z kolei klimator wykorzystuje bardziej złożony mechanizm. Chłodzenie zapewnia specjalny wkład, który obniża temperaturę powietrza. Klimatyzer wykorzystuje zasysanie powietrza, przepuszczenie przez system chłodzący i filtrujący oraz wypuszczenie dzięki wbudowanemu systemowi rozprowadzającemu.
Co wybrać - wentylator kolumnowy czy klimator?
Wybór między wentylatorem kolumnowym a klimatorem jest zależny od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W przypadku chęci orzeźwienia się w małych pomieszczeń dedykowaną opcją jest wentylator kolumnowy. Z kolei, jeśli zmagasz się z ciepłem na większej powierzchni, warto skorzystać z klimatora, który jest bardziej wydajny. O wyborze może przesądzić koszt zakupu, ale również utrzymania urządzenia.
Różnice w parametrach technicznych i fizycznych
Klimatory zużywają więcej prądu – ich moc sięga od 80 do 110 W, dla porównania wentylator kolumnowy może zużywać mniej energii niż żarówki 40 W. Zależnie od modelu, klimatyzer może wymagać dedykowanych wkładów chłodzących, co podwyższa koszt użytkowania.
Oprócz tego, to urządzenia głośniejsze (poziom hałasu rzędu 65 B) niż wentylatory kolumnowe Philips CX5535, których poziom decybeli przekracza nieco 45 dB przy maksymalnej sile nawiewu. Warto podkreślić również wagę obu urządzeń – masa wentylatora kolumnowego nie przekracza 4-5kg. W przypadku klimatora to wartości rzędu 7-8 kg i więcej.