Jak wybrać i zamontować bagażnik dachowy?
Prosty sposób na zwiększenie przestrzeni bagażowej w samochodzie
Pakowanie auta przed wyjazdem wakacyjnym to nie lada wyzwanie. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wiele przedmiotów. Im większa rodzina, tym o to trudniej. Jednym ze sposobów na uporanie się z tym wyzwaniem jest zakup i montaż bagażnika dachowego. Dzięki niemu można ułatwić sobie pakowanie na wakacyjny wyjazd i nie tylko.
Czym kierować się przy wyborze bagażnika dachowego?
Wybór bagażnika dachowego powinien być poprzedzony dobrą analizą. Wszystko po to, aby wybrać model pasujący zarówno do typu pojazdu, jak i realnych potrzeb właściciela. Poniżej wskazaliśmy, co warto wziąć pod uwagę.
Określ swoje potrzeby
Podstawą jest precyzyjne określenie swoich potrzeb i tego, co będziesz przewozić. Do przewożenia bagaży i mniejszych przedmiotów najlepiej sprawdzi się dedykowany box. Uchwyty dachowe stosuje się przy sprzęcie sportowym (np.: rowery, kajaki, narty, deski SUP, deski surferskie itd.). Pamiętaj o tym, aby model bagażnika dobierać bezpośrednio do swoich potrzeb. Pod uwagę weź również maksymalne obciążenie dachu samochodu. Te może być różne. Ponadto wybrany produkt powinien być dostosowany do budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na zakup bagażnika dachowego.
Ważny jest dobór mocowania bagażnika do auta
Przy wyborze niezwykle ważne jest to, aby bagażnik pasował do konkretnego auta. Dostępne na rynku pojazdy mogą mieć różne typy dachów. Standardowo są to:
- dachy płaskie;
- dachy z relingami;
- dachy z flixpointami.
Rodzaj dachu determinuje typ konstrukcji bagażnika dachowego. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą sklepu, w którym dokonuje się zakupu.
Jak wygląda montaż bagażnika dachowego?
Montaż bagażnika dachowego rozpoczyna się od umieszczenia na dachu dedykowanych belek. Lepszej jakości belki aluminiowe są droższe, jednak poprzez redukcję hałasu wpływają na poprawę komfortu jazdy. Alternatywą są tańsze belki stalowe. Belki montuje się do krawędzi (dachy płaskie), relingów lub w specjalnych otworach do montażu uchwytów (dachy z flixpointami). Po ich ulokowaniu w danym miejscu powinny być stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. Obecnie na rynku dostępne są modele, które montuje się za pomocą takich mocowań jak m.in.: mechanizm szczękowy, cybanty czy też ultra rapid.
Wybrany bagażnik mocuje się bezpośrednio na belkach znajdujących się na dachu. W ramach stabilizacji stosuje się dedykowane zaczepy. Pamiętaj o tym, że każdy bagażnik dachowy może mieć inną konstrukcję. W związku z tym montaż powinien przebiegać zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Alternatywą do samodzielnego montażu jest skorzystanie z usług firm, które oferują sprzedaż bagażników wraz z kompleksową obsługą lub z usług zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej.
Czy bagażnik wpływa na ubezpieczenie?
Pamiętaj o tym, że każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Za jego brak UFG może nałożyć grzywnę. Jeśli jednak chodzi o posiadanie bagażnika dachowego, to nie wpływa ono na koszt ubezpieczenia OC samochodu.
Zakres ochrony swojego auta można powiększyć poprzez wykupienie: AC, Auto Assistance czy NNW. Jeśli zdecydujesz się na Auto Casco, zyskasz świadczenie finansowe również w przypadku szkód powstałych na Twoim aucie w trakcie wypadku lub innego zdarzenia losowego. Assistance pozwoli Ci otrzymać pomoc w razie awarii lub wypadku i skorzystać np. z holowania auta – także za granicą. Z kolei NNW zapewnia ochronę również wtedy, gdy dojdzie do obrażenia ciała kierowcy lub pasażerów Twojego auta.
Dokładną ofertę sprawdzisz na stronie link4.pl. Znajdziesz tam też kalkulator OC AC online, który pozwoli wyliczyć wysokość składki. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 lub odwiedź agenta współpracującego z LINK4 działającego w Twojej okolicy.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.