VII Edycja Dni Kultury Muzułmańskiej
11 czerwca, 10:00–18:00
BIAŁA SOBOTA BEZPŁATNE KONSULTACJE LEKARSKIE
miejsce: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, al. Kasprowicza 24
Tego dnia będą mieli Państwo możliwość skorzystania z bezpłatnych porad lekarskich z zakresu kardiologii, pediatrii, ortopedii i interny; miedzy godzina 11.00 a 16.00 do Państwa dyspozycji będzie wykwalifikowana pielęgniarka, u której będzie można zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru oraz wykonać badanie EKG.
Personel medyczny:
ORTOPEDA 10:00–12:00: dr Khalid A. El Omren
INTERNISTA 12:00–14:00: dr Mansour Al Harazi
KARDIOLOG 16:00–18:00: dr Osama Samara
PEDIATRA 14:00–16:00: dr Abdullah Abou Shanab
12 czerwca, 11:00–18:30
DZIEN OTWARTEGO MECZETU
miejsce: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, al. Kasprowicza 24
Przez cały dzień na terenie naszego Centrum będą mogli Państwo skosztować arabskich specjałów, przyjrzeć się tradycyjnym muzułmańskim strojom, nabyć pamiątki, wziąć udział w konkursie wiedzy o islamie oraz uczestniczyć w wykładach i prezentacjach, których celem jest przybliżenie rzetelnej wiedzy na temat muzułmanów, ich kultury i religii.
Program Dnia Otwartego Meczetu
11:00–13:00: Pokaz wyrobu ceramiki w wykonaniu Mervat al-Malek, cz. I Mervat al-Malek to jordańska artystka młodego pokolenia, zajmującą sie głównie sztuka użytkową. Spod jej rąk wychodzą rozmaite formy ceramiczne o niezwykłych walorach estetycznych i artystycznych. Motywami najczęściej spotykanymi w jej twórczości są motywy roślinne, ale znajdziemy u niej również elementy kaligrafii arabskiej. Podczas Dnia Otwartego Meczetu będą mieli Państwo unikalna okazje nie tylko podziwiać dzieła tej artystki, ale również obserwować proces twórczy. Ponadto o godzinie 17:00 odbędzie sie licytacja jej prac.
12:00–14:00: Pokaz parzenia kawy oraz pokaz pieczenia chleba tannur, cz. I Zapraszamy do degustacji kawy zaparzanej po arabsku. Surowe ziarna kawy (arab. pun) praży sie na suchej patelni (arab. mehmas) do momentu aż uzyskają czarny, intensywny kolor i aromat. Następnie mielimy ziarna kawy, a raczej rozgniatamy je ręcznie w naczyniu, które nazywa sie mehbasz. W przygotowanym naczyniu gotujemy wodę i wsypujemy kawę. Po około 15–20 minutach przelewamy do drugiego naczynia (dell), do którego dosypujemy tez kawę, która parzymy przez 10–15 minut. Do gotowania kawy używamy węgla drzewnego lub drewna. Kawa musi być mocna i gorzka. Taką kawę nazywamy morra. Do smaku można dodać zmielony kardamon. W ten sposób przyrządzona kawa po arabsku, podana w małych filiżankach, dobrze smakuje wraz z daktylami.
12:00–14:00: Malowanie henna, cz. I Sproszkowane i ugotowane w wodzie liście henny są używane do malowania skóry od ponad 5000 lat na Bliskim i Dalekim Wschodzie, Indiach i Pakistanie oraz krajach Afryki Północnej. Tradycja ozdabiania misternymi, dekoracyjnymi wzorami dłoni i stóp panny młodej spotykana jest u większości narodów muzułmańskich. Zachwycające wzory są ozdoba kobiet Wchodu i zwyczaj ten towarzyszy wielu uroczystościom życia codziennego.
12:00–12:30: Mapa świata muzułmańskiego (prezentacja)
Podczas prezentacji przedstawione zostaną dane statystyczne dotyczące muzułmanów na świecie, takie jak np.
rozmieszczenie wyznawców islamu na poszczególnych kontynentach. Na przykładzie różnych krajów świata zostanie
pokazane, jaka pozycje ma islam wśród innych religii na danym terenie. Prezentacja poprzedzona bedzie krótkim
wprowadzeniem na temat rozwoju liczebności muzułmanów na świecie z przybliżeniem czynników, które na ten rozwój wpłynęły.
12:30–13:00: Perły architektury Al-Andalus Prezentacja „Perły architektury Al-Andalus” przybliża mauretańską spuściznę w zakresie kultury i architektury Al-Andalus, muzułmańskiego państwa na Półwyspie Iberyjskim, istniejącego od 711 roku, od wkroczenia wojsk Tarika na południe Półwyspu Iberyjskiego, do momentu zajęcia Granady przez Królów Katolickich w 1492 roku. Bedzie to podróż po zakamarkach Sewilli, Kordoby i Granady.
13:00–14:00: Wizyta w meczecie – modlitwa Az-Zuhr, spotkanie z imamem
Zapraszamy do odwiedzenia naszej sali modlitewnej, w której będą mogli Państwo posłuchać wezwania na modlitwę:
adhanu, uczestniczyć w jednej z pięciu dziennych modlitw, posłuchać recytacji Qur’anu oraz wziąć udział w rozmowie z imamem.
14:00–15:30: Pokaz wyrobu ceramiki w wykonaniu Mervat al-Malek, cz. II
14:00–15:00: Hidżab – chusta czy cos więcej? (wykład i warsztaty) Celem zajęć jest podjecie nurtujących zagadnień związanych z omawiana tematyka, m.in.: Co to jest hidżab?; Dlaczego muzułmanki zakrywają włosy?; Co oznacza skromność w islamie?; Jaki jest stosunek judaizmu i chrześcijaństwa do hidżabu; Hidżab tzw. religijny a hidżab kulturowy – czy kultura wpływa na strój kobiety i różnorodność ubioru muzułmanki w krajach zróżnicowanych pod względem kulturowym?; Wyjaśnienie istotnych pojec: abaja, dzilbab, khimar, czador, niqab, burka, tobe, amira, dupatta, tudung, dzalabija, szalwar kamiz, ku_ yya, diszdasza. Po prezentacji przeprowadzimy warsztaty wiązania chust.
15:00–15:30: Ekspresowa lekcja języka arabskiego Mgr Abderrazak Turki (lektor języka arabskiego): „Lekcje można potraktować jako wstęp do nauki arabskiego.
Postaram sie przybliżyć uczniom wiadomości o współczesnym języku literackim, w jakich krajach jest on rozpowszechniony i dla ilu osób jest obecnie językiem narodowym. Wspomnę tez o różnych dialektach, używanych w Egipcie, w Algierii i w Tunezji, a także o tym, w jaki sposób rozwinęła sie fleksja języka arabskiego. Następnie przedstawię alfabet arabski, opowiem o krótkich i długich samogłoskach, sposobie ich oznaczania oraz kierunku
pisania. Na koniec poproszę obecnych słuchaczy o przeczytanie kilku wyrazów z tablicy, a sam napisze imiona chętnych osób”.
15:00–16:00: Pokaz pieczenia chleba tannur i „pizzy” marquq, cz. II
15:00–16:00: Malowanie henna, cz. II
15:30–16:00: Licytacja dzieł Mervat al-Malek na rzecz Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
16:00–17:00: Degustacja potraw kuchni arabskiej
17:00–17:30: Rewolucja w krajach arabskich (wykład) Bunt młodzieży arabskiej obnażył rzeczywiste problemy w ich krajach: dyktaturę i korupcję. A co z islamistami, z którymi tak zaciekle walczą te reżimy? Jaśminowa rewolucja z punktu widzenia Moncefa Bouhajeba, Tunezyjczyka mieszkającego w Polsce.
17:30–18:00 Piosenki Jaśminowej rewolucji Przy akompaniamencie arabskiego instrumentu ‘ud Nabil Chater zaśpiewa dla Państwa najpopularniejsze utwory, które towarzyszyły ostatnim przewrotom w krajach arabskich.
18:00: Losowanie nagród dla uczestników Konkursu Wiedzy o Kulturze Muzułmańskiej 8 lipca, 14:00–17:00
AKCJA KRWIODAWSTWA
miejsce: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe,
al. Kasprowicza 24
Zbieramy pieniądze na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu! Dochód ze sprzedaży pamiątek oraz z licytacji przedmiotów wykonanych przez zaproszona przez nas jordańską artystkę – Mervat al-Malek – zostanie w całości przekazany na konto Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. H. Kamieńskiego 73a we Wrocławiu.
KONKURS!
Na każdej z imprez organizowanych w ramach Dni Kultury Muzułmańskiej, będzie możliwość wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Kulturze Muzułmańskiej. Regulamin konkursu na stronie: www.dni-kultury.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.