Nawet 3 tysiące złotych miesięcznie. Jeszcze nigdy studenci nie dostali takiego wsparcia
Najlepsi studenci uczelni medycznych z takich kierunków, jak lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja dostaną stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie. Dla studentów kierunków pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne kwota stypendium wynosi 1500 złotych. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w ramach projektu tzw. systemu zachęt już trafiły do 55 polskich uczelni medycznych (publicznych i niepublicznych). Jedną ze stypendystek jest studentka analityki medycznej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Aleksandra Musz, która przyznaje, że kwota wsparcia przerosła jej oczekiwania.
- Z tego co wyliczyłam ma to wynieść 80 tysięcy. Bardzo duża, niespodziewana kwota, niesamowite. Nie dowierzałam na początku, brzmiało to tak jakby było nieprawdopodobne. Pamiętam, że dzwoniłam też do drugiej koleżanki, która też miała otrzymać to stypendium i czułam się jakbym jej mówiła jej, że wygrała w radiu niesamowitą kwotę pieniędzy.
ZOBACZ TEŻ: Zarobki lekarzy. Kilkadziesiąt tysięcy złotych - kto da więcej?
Stypendia z KPO zostały przyznane na trzy lata, uczelnie będą je wypłacać przez dziewięć miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca). Wrocławski Uniwersytet Medyczny już przelewa pieniądze na konta stypendystów. Jak mówi Joanna Kluza kierownik działu spraw studenckich, to są przelewy po kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Muszę powiedzieć, że podpisywanie umów było niezwykle przyjemne. Trochę nie wierzyli, w dalszym ciągu, nawet kiedy wiedzieli, że są wysoko na listach rankingowych i mają szansę to, nie wierzyli. Jak podpisywali umowę, to już 90 procent się cieszyło, ale jeszcze czekali, żeby te pieniądze były na koncie.
Na liście stypendystów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest 168 osób. Żeby dostać wsparcie trzeba było między innymi mieć średnią ocen 4.0.
POSŁUCHAJ ROZMOWY ELŻBIETY OSOWICZ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.