Pierwsze we Wrocławiu targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Wrocław zorganizował Pierwsze Targi Pracy dla osób niepełnosprawnych. Chcemy przekonać firmy, aby nie obawiały się zatrudniać pracowników o szczególnych potrzebach, mówi Barbara Pokorny z Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych:
- Nie wszystkie osoby mogą pracować 8 godzin. Osoba z II grupą pracuje tylko 6 godzin. Na te dwie godziny trzeba kogoś innego postawić, albo tak dostosować miejsce pracy, aby te 8 godzin pracy, które trzeba wykonywać jednak się spełniło. No i dlatego właśnie mamy Fundusz Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej, który pomaga w tym zatrudnieniu.
Według statystyk 12% z ogólnej liczby bezrobotnych to osoby z niepełnosprawnościami. Liczba ta jest niedoszacowana, bowiem wiele osób nie rejestruje się w urzędach pracy. Trudno tak naprawdę oszacować skalę bezrobocia w tej grupie, mówi Bartosz Kotecki dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy:
- Bezrobocie na Dolnym Śląsku to jest około 5%, ta stopa oficjalna. Osób z niepełnosprawnościami z reguły jest 2, 2,5 raza tyle, ale to jest tylko statystyczne, bo faktycznie 50-60% osób z niepełnosprawnościami nie rejestruje się w powiatowych urzędach pracy.
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przeczytaj również o tym: Stacja kolejowa w Gryfowie Śląskim bez przejścia dla niepełnosprawnych
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.