Coraz więcej osób odmawia szczepień. Wrocław rozpoczyna akcję promocyjną
Spotkania z uczniami i ich rodzicami, szkolenia dla nauczycieli i pielęgniarek oraz spoty we wrocławskiej komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych - to niektóre elementy kampanii społecznej pod hasłem Wrocław się szczepi. W akcję zaangażowani zostali pracownicy sanepidu i lekarze. Jak mówi Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, do szpitala często trafiają niezaszczepione dzieci i wtedy dopiero przychodzi refleksja, że można było tego uniknąć.
- Dzieci, które zostały zaszczepione często całkowicie unikają choroby zakaźnej, bo są szczepienia, które są bardzo skuteczne i osoby szczepione nie chorują albo skrajnie rzadko chorują np. na odrę. Są choroby, w których szczepienia nie są tak bardzo skuteczne, jak szczepienie przeciwko krztuścowi czy grypie, ale dzięki temu osoby zaszczepione chorują łagodniej.
Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, liczba osób, które się nie szczepią, stale rośnie. W 2021 r. było ich 4,9 tys. a w tym roku tylko do marca już ponad 8 tys. W efekcie np. dramatycznie rośnie liczba zachorowań na krztusiec.
Jak mówi koordynator akcji Piotr Wanatowicz edukacja przynosi efekty, jako przykład wymienia miejski program walki z wirusem HPV, który został zauważony nie tylko w Polsce ale także na świecie.
- W ramach wrocławskiego programu profilaktyki zakażeń szczepiliśmy dzieci przeciwko wirusowi HPV i nasz program był wielkim sukcesem. Szczególnie na początku, w pierwszych latach, wyszczepialność sięgała 90 procent. 90 procent danego rocznika dzieciaków było zaszczepionych przeciwko HPV.
Według danych magistratu w latach 2010 -2023 udało się zaszczepić 27 tys. dziewcząt i chłopców. W ramach kampanii Wrocław się szczepi realizowane będą spotkania z uczniami i rodzicami oraz szkolenia dla personelu medycznego i nauczycieli. Z tej okazji do grona wrocławskich krasnali dołączy wkrótce krasnalka Szczepania, która stanie przed budynkiem przychodni przy placu Dominikańskim.
Stolica Dolnego Śląska rusza z kampanią społeczną #WrocławSięSzczepi. Czy rzeczywiście to hasło można traktować jak twierdzenie czy to tylko pobożne życzenie? Chociaż miasto robi dużo żeby edukować uczniów i ich rodziców i ma efekty, to wśród mieszkańców nie brakuje przeciwników szczepień.
Posłuchaj, jak z uczestnikami kampanii edukacyjnej i przechodniami rozmawiała reporterka Radia Wrocław Elżbieta Osowicz:
Przeczytaj również o tym: StreetBus wraca na ulice Wrocławia. Bezdomni mogą się w nim ogrzać i zjeść coś ciepłego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.