Nowa wystawa w Twierdzy Kłodzko. Zobaczycie historie więźniów z II wojny światowej

Jarosław Wrona, BT | Utworzono: 2024-11-10 07:29 | Zmodyfikowano: 2024-11-10 07:30
Nowa wystawa w Twierdzy Kłodzko. Zobaczycie historie więźniów z II wojny światowej - Twierdza Kłodzko przygotowuje się na nową, grudniową wystawę. Fot. Jarosław Wrona
Twierdza Kłodzko przygotowuje się na nową, grudniową wystawę. Fot. Jarosław Wrona

W ramach nowej wystawy w Twierdzy Kłodzko cofniemy się w czasie do pierwszej połowy XX wieku. Będzie to kontynuacja wystawy otwartej w grudniu ubiegłego roku, ale ta będzie poświęcona jeńcom wojennym, zdradził Radiu Wrocław Daniel Jakubowski, dyrektor Twierdzy Kłodzko.

– Ukazująca nieco inną historię, tę taką trudniejszą, smutniejszą. Niekiedy można powiedzieć nawet bardziej kontrowersyjną historię, która się działa w Twierdzy Kłodzko. Poruszamy temat Polaków walczących, właściwie wcielonych do Wehrmachtu. Takowi byli, było ich całkiem sporo, jak przejrzeli źródła.

Jak dodał wicedyrektor Kornel Drążkiewicz, ma nadzieję, że nowa wystawa wyjaśni, w jaki sposób Polscy więźniowie trafiali do armii niemieckiej. 

– Udało nam się dotrzeć do rodzin więźniów, którzy trafiali do twierdzy kłodzkiej w okresie II wojny światowej, także pod tym względem nowych informacji, ale też nowych eksponatów, które przekazano nam na tę wystawę przez rodziny, na pewno nie zabraknie.

Podróż w czasie w Twierdzy Kłodzko

Dyrekcja twierdzy zdradziła Radiu Wrocław, że wystawa zostanie otwarta w grudniu. Nie zabraknie nowych historii, eksponatów i multimediów, które powstały przy zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych. Każdy turysta będzie mógł przenieść się w czasie.

– Będzie mógł spojrzeć na dziedziniec Donjonu, przenieść się trochę wstecz i spojrzeć w okresie wojny jak mogła wyglądać praca, co mogło się dziać na dziedzińcu Donjonu, czyli tak naprawdę przez okno spojrzy na to, co mogło się dziać kiedyś – powiedział dyrektor, Daniel Jaubowski.

Dzięki powstającym wystawom, remontowane i adaptowane są kolejne pomieszczenia twierdzy. Wystawa „Więźniowie Twierdzy Kłodzkiej w latach 1918-1945", powstaje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 270 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko i środków własnych.

Przeczytaj także: Wracają pociągi Wrocław – Kłodzko! Korekta rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.