W Złotym Stoku odsłonięto odrestaurowany ołtarz z osiemnastego wieku
W 2014 roku obiekt nadawał się do rewitalizacji, a dokumentację na remont wykonano już 2 lata później. Po wielu próbach udało się pozyskać unijne środki i w 2020 roku rozpoczęły się pracę budowlane. Wyremontowany obiekt został ponownie oddany do użytku w 2022 roku, jako Centrum Kulturalno – Turystyczne Ewangelik z nowymi atrakcjami, jakimi są: wieża widokowa, multimedialna wystawa flory i fauny Sudetów Wschodnich i Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności.
Jak przyznała Radiu Wrocław Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku, rewitalizacja ołtarza nie trwała długo, bo 8 miesięcy, ale to nie koniec. Gmina chce odzyskać i odrestaurować epitafia, które znajdują się w Kłodzku:
– Są tymi nagrobkami osób, które żyły, pracowały, miały ogromny wpływ na rozwój Złotego Stoku. Odtworzone epitafia w kruchcie wieży dzisiaj można podziwiać, natomiast my chcemy odzyskać te epitafia, które są w muzeum Twierdzy Kłodzko i zrewitalizować je razem z epitafiami, które odkryliśmy tutaj razem z pracami rewitalizacyjnymi.
Złotostocki ołtarz jest wyjątkowy, bo został wykonany nie z drewna, a z zaprawy. Konserwatorzy mieli dodatkową trudność przyznał Jacek Gryczewski, inspektor nadzoru konserwatorskiego:
– Oznaczało komplikacje techniczne jeśli chodzi o malowanie, bo nie każdą farbe można było położyć. To muszą być farby odporne przede wszystkim na środowisko alkaliczne, stąd prawdopodobnie ta kolorystyka.
Nowe kolory ołtarza budzą mieszane uczucia, ale jak podkreślają konserwatorzy, to najstarsze, oryginalne barwy, podparte badaniami.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.