Literatura #40/2024: Justyna Bajda, Kalina Downarowicz & Ola Kubacka, Katarzyna Uczkiewicz, Dorota Filipiak

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2024-11-08 14:30 | Zmodyfikowano: 2024-11-08 14:30
Literatura #40/2024: Justyna Bajda,  Kalina Downarowicz & Ola Kubacka, Katarzyna Uczkiewicz, Dorota Filipiak - Literatura #40/2024
Literatura #40/2024

W audycji książkowej RWK gościły:

Justyna Bajda – Bestsellerowy już "Błękitny fin de siècle" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i sztuki. Historia znaczenia koloru i jego użycia jest pretekstem do przyjrzenia się wybranym dziełom Zapolskiej, Przerwy-Tetmajera i Wyspiańskiego, w których twórczości błękit zaznaczył się wyraźnie. Elegancja, erotyzm, sztuka i literatura łączą się w tej monografii w barwną mozaikę. To spotkanie z ludźmi, którzy w błękicie odnajdywali inspirację, wyraz artystyczny i manifest swojej epoki.

POSŁUCHAJ


Kalina Downarowicz, Ola Kubacka – W połowie listopada rozpoczyna się Festiwal Feminatywa – największa feministyczno-literacka impreza w Polsce. Podczas dziewięciu festiwalowych dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu spotkamy pisarki, intelektualistki i artystki, które będą rozmawiać na tematy ważne dla kobiet i współczesnego świata. Rozmawialiśmy o szczegółach programu.

POSŁUCHAJ


Katarzyna Uczkiewicz – W piątek rozpoczyna się Weekend Niepodległości w Ossolineum. I tym razem wielka gratka. „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – tak się nazywa prezentacja oryginału rękopisu „Pana Tadeusza”. Oryginał rękopisu epopei narodowej Adama Mickiewicza pokazywany jest niezwykle rzadko. O tym jak i kiedy będzie go można zobaczyć opowiadała rzeczniczka prasowa Ossolineum.

POSŁUCHAJ


Dorota Filipiak – Warszawianka z urodzenia, popularyzatorka wiedzy o węgierskiej i rumuńskiej kulturze, historii i literaturze. Za książkę „Rumunia. Pęknięte lustro Europy" otrzymała Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego. Współpracuje z „Krainą Bugu”, gdzie publikuje teksty o Podlasiu. Mieszka w Warszawie i we wsi nad Bugiem - której i któremu - poświęcona jest jej druga książka „Bug z Tobą” (Paśny Buriat).

POSŁUCHAJ

Do usłyszenia i zobaczenia w DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.