Wrocław w Rankingu Przyjaznych Miast. Jak wypadła stolica Dolnego Śląska?
Portal Lokalna Polityka opublikował TOP 5 miast, które znalazły się w Rankingu Przyjaznych Miast. Raport obejmuje badania w 19 miastach w Polsce, które prowadzone były w latach 2023-2024. Pod uwagę branych było siedem zagadnień dotyczących jakości życia w miejscu zamieszkania: życie dla seniorów, przemieszczanie się rowerem, rozwój życia zawodowego, prowadzenie firmy, życie dla młodych, założenie rodziny i korzystanie z komunikacji miejskiej.
- Zostały dobrane w taki sposób, aby móc poznać dobre oraz te gorsze strony życia w danej miejscowości - wyjaśnia Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, która przeprowadzała badania.
Jak przyznawane były punkty?
"W każdym raporcie, oprócz rankingu opartego na procentowych odpowiedziach mieszkańców miast, zostało uwzględnione zestawienie oparte na systemie punktowym. Każdemu miastu zostały przyznane punkty, od 1 do 5, a przydzieliliśmy je na podstawie odpowiedzi jego mieszkańców. Aby sprawdzić, która miejscowość jest najlepszym miejscem do życia, obliczyliśmy średnią dla każdej z nich i dzięki temu wiemy, które miasto jest najbardziej przyjazne dla swoich mieszkańców" - informują twórcy rankingu.
Czytaj też: Wrocław ogłosił powstanie nowych Nagród Rowerowych im. Daniela Chojnackiego
Wrocław na podium przyjaznych miast
Wśród pięciu najlepszych miast do życia znalazł się również Wrocław. Stolica Dolnego Śląska uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 3,9 pkt. Na czele rankingu znalazła się Warszawa, która wyprzedziła Miasto Spotkań tylko o jedną dziesiątą punktu i zdobyła 4 pkt. Jak wypadł Wrocław w poszczególnych aspektach?
W przypadku rozwoju zawodowego aż 79 proc. badanych uznało Wrocław za dobre miejsce na rozkwit kariery. Lepiej oceniano tylko Warszawę. Nieco gorzej jednak ocenione zostały możliwości prowadzenia firmy we Wrocławiu. Ten aspekt pozytywnie oceniło 51 proc. badanych. Lepiej w tym rankingu wypadły Warszawa, Gliwice i Poznań.
Jak się okazuje Wrocław to miasto stworzone dla młodych ludzi. W tym aspekcie nasze miasto wypadło najlepiej. Pozytywnie oceniło je 79 proc. badanych. Na kolejnych lokatach znalazły się: Warszawa, Kraków, Poznań i Gliwice. A jak to wygląda z drugiej perspektywy? W zakresie udogodnień dla seniorów Wrocław nie wypadł już tak dobrze, bo znalazł się na 4. miejscu z wynikiem 63 proc. Zdecydowanie lepiej seniorom żyje się w Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Sączu i Inowrocławiu. Z kolei 65 proc. ankietowanych oceniło, że we Wrocławiu warto założyć rodzinę. Lepiej oceniony został tylko Pruszków - 70 proc.
Jazda po Wrocławiu, ale tylko rowerem
Bardzo dobrze Wrocław został oceniony w zakresie poruszania się po mieście rowerem. Tu aż 76 proc. mieszkańców wskazało pozytywną stronę tego środka transportu w stolicy Dolnego Śląska. Lepiej jeździ się jednośladem tylko po Nowym Sączu. Zdecydowanie najgorzej Wrocław wypadł w przypadku komunikacji miejskiej, tutaj w punktacji Wrocław wypadł poza pierwszą trójkę.
Czytaj także: Wrocław: Co z trzecią edycją Funduszu Osiedlowego?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.