Kto spoczywa na cmentarzu Osobowickim? Są wyniki badań
„Nasza praca pokazuje biogramy i życiorysy żołnierzy, którzy oddali życie w imię niepodległej Polski w okresie stalinowskim", mówi autor, Krzysztof Łagojda:
„Nasz oddział IPN prowadził badania, które miały na celu przebadanie życiorysów wszystkich osób pochowanych na polach 81A i 120 na Osobowicach. Według naszych szacunków jest to około 354 osób. Ofiary, które poniosły śmierć w wyniku niesprawiedliwych represji, to około 61 osób."
ZOBACZ TEŻ: Najbardziej nietypowe muzeum we Wrocławiu. Stary Cmentarz Żydowski
Historycy przebadali tysiące dokumentów w całej Polsce, by dotrzeć do zdjęć i rodzin, a następnie stworzyć biogramy, opowiada prof. Tomasz Balbus:
„Książka pokazuje bohaterów walki z systemem komunistycznym, z totalitaryzmem sowieckim z lat 1939-56, którzy po tym jak dotarli na Dolny Śląsk, prowadzili działalność niepodległościową, zostali aresztowani przez bezpiekę i zamordowani lub zmarli w więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej."
Seria zaplanowana jest w trzech tomach – pierwszy z nich poświęcony jest bohaterom podziemia niepodległościowego, następne dotyczyć będą ofiar zbrodni sądowych oraz uczestników konspiracji.
POSŁUCHAJ ROZMÓW Z AUTORAMI:
Prof. Tomasz Balbus:
Dr Krzysztof Łagojda:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.