Jak podróżować bardziej ekologicznie?
Podróż w ekologicznym stylu – jak być bardziej eko?
Bez wątpienia najbardziej ekologiczny jest wybór spaceru lub roweru. Chodzenie czy jazda jednośladem nie generują żadnych szkodliwych substancji przekładających się na zwiększenie efektu cieplarnianego. Oczywiście te formy podróżowania sprawdzają się wyłącznie na krótkich dystansach. Warto zdecydować się na nie również dla zdrowia. Spacer czy jazda rowerem poprawiają kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu. Chcesz zmniejszyć ślad węglowy? Zamiast samochodem, jedź do pracy rowerem lub hulajnogą elektryczną albo idź pieszo i bądź eko!
Stawiaj na transport publiczny
Jazda rowerem i spacer mają swoje ograniczenia. Podczas mroźnych lub upalnych dni nie są najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie sprawdzają się również na większych odległościach. Jeśli planujesz dłuższą podróż, skorzystaj z transportu publicznego. Autobusy, tramwaje, metro, pociągi – te wszystkie środki transportu, w przeliczeniu na jednego pasażera, generują nieznaczną ilość dwutlenku węgla.
Wybór komunikacji miejskiej jest niezwykle istotny zwłaszcza w dużych miastach. Im mniej osób zdecyduje się na podróż samochodem, tym zanieczyszczenie powietrza, korki i hałas będą znacznie mniejsze.
Kolej – ekologiczny wymiar podróżowania
Masz w planach podróż do innego miasta i zastanawiasz się, czy wybrać kolej, samolot, czy jazdę samochodem? Jeśli chcesz być eko, postaw na niskoemisyjny środek transportu, jakim jest pociąg. Rozkłady jazdy PKP w Polsce przedstawiają się coraz atrakcyjniej. Nic w tym dziwnego, ponieważ modernizacja infrastruktury i ekologiczny charakter sprawiają, że kolej zyskuje na popularności wśród podróżujących.
Jak pokazują statystyki, ponad ¼ całkowitej emisji dwutlenku węgla pochodzi z sektora transportu. 71,7% z tego to transport drogowy, 13,4% zajmuje lotnictwo cywilne, a kolej odpowiada jedynie za 0,4% emisji. Warto zauważyć również, że 85% pojazdów trakcyjnych nie emituje spalin, a nowoczesne pociągi, takie jak Pendolino czy PesaDart budowane są z ekologicznych, nadających się do recyklingu materiałów. Ponadto duża część zmodernizowanych pojazdów spełnia założenia najnowszych norm emisji spalin. Zawarte w nich układy redukują toksyczne składniki, dzięki czemu te nie przedostają się do atmosfery.
Podróż samolotem – szybciej nie znaczy lepiej
W Europie infrastruktura kolejowa ma się bardzo dobrze. W samej Polsce co roku na jej modernizację przeznacza się wiele milionów – remontowane są nie tylko torowiska, ale również dworce, co przekłada się na wyższy poziom podróżowania. Mając do dyspozycji szeroką gamę przejazdów krajowych i międzynarodowych, wybór samolotu jest mało logiczny, biorąc pod uwagę dobro środowiska naturalnego.
Podróż samolotem jest nie tylko nieekologiczna, ale również droższa w porównaniu z jazdą pociągami. Jeśli chodzi o czas pokonania danej trasy, wydaje się, że samolot wypada zdecydowanie lepiej. Jednak pod uwagę trzeba wziąć konieczność stawienia się wcześniej na lotnisku, a także fakt, że to jest zazwyczaj oddalone od centrum miasta. Dworce kolejowe są natomiast bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta i położone w dogodnych lokalizacjach, co sprzyja wyborowi tego środka transportu.
Carpooling – nowoczesna opcja podróżowania
Jeśli musisz wybrać podróż samochodem, skorzystaj z platform carpoolingowych. Pozwalają one na znalezienie osób jadących w tym samym kierunku – kierowców i pasażerów. W ten sposób można ograniczyć liczbę aut na drogach i tym samym zredukować emisję dwutlenku węgla. Carpooling to świetna opcja nie tylko w przypadku dalszej podróży. Warto skorzystać z tego rozwiązania, np. w przypadku jazdy do pracy.