70 lat CERN. Na Politechnice rozpoczęła się dedykowana wystawa
CERN zajmuje się przede wszystkim budową Wielkiego Zderzacza Hadronów, a jej odkrycia wykorzystywane są do rozwijania sieci WWW i tworzenia nowych technik obrazowania w medycynie lub geologii.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej współpracują z CERNem od lat 90. m.in. w zakresie usprawniania awaryjnego systemu chłodzenia akceleratora cząstek. O wystawie mówi prof. Maciej Choromski, który prowadzi wrocławską grupę naukowców współpracujących w CERN:
- Według mnie w bardzo przystępny sposób tłumaczy osiągnięcia współczesnej fizyki. Fakty, które dotyczą historii naszego wszechświata i możemy również zapoznać się przynajmniej z niektórymi technologiami, które są niezbędne, żeby budować potężne akceleratory. W gablotach są elementy akceleratora LHC (ang- Large Hadron Collider - red).
Ekspozycja składa się z trzech rotund. Na ekranach zobaczymy filmy i animacje o historii wszechświata oraz eksperymenty prowadzone dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. W gablotach zaś, są prototypowe elementy akceleratora. To wystawa nie tylko dla naukowców. Z grupami szkolnymi o badaniach jądrowych będzie rozmawiał m.in. dr Maciej Mulak, dydaktyk z Politechniki Wrocławskiej. Zdradził nam, w jaki sposób zamierza to robić, by zachęcić do słuchania również tych najmłodszych:
- Więc to są obrazy, to są anegdoty. My tu chcemy być w takim całym sztabie dostępni, interaktywnie. Rezygnujemy z mądralskich wykładów i narzucania swojego stylu. Raczej jesteśmy otwarci na najtrudniejsze pytania, jakie w ogóle mogą się pojawić, od dzieciaków, między innymi: dlaczego w ogóle coś istnieje?
Wystawę można oglądać do 11 listopada w auli gmachu głównego PWr (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
SOWA oficjalnie otwarta. Złotoryja ma swoje małe Centrum Nauki
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.