Wyjątkowa kapsuła czasu na dnie basenu dla pingwinów. Co znajduje się w środku?

Mateusz Florczyk, PL, RB | Utworzono: 2024-10-27 11:45 | Zmodyfikowano: 2024-10-27 11:50
Wyjątkowa kapsuła czasu na dnie basenu dla pingwinów. Co znajduje się w środku? - Fot: Mateusz Florczyk / Radio Wrocław
Fot: Mateusz Florczyk / Radio Wrocław

W kapsule znalazły się pióra tego zagrożonego gatunku. Ma to symbolizować działania zoo na rzecz ich ochrony oraz zachowania różnorodności genetycznej. Dwa lata temu pozyskano materiał genetyczny tych ptaków w ramach projektu bio banku.

- Musi być on przechowywany w warunkach laboratoryjnych, dlatego symbolicznie umieszczono pióra w kapsule – mówi Paweł Borecki, inspektor do spraw hodowli w Wydziale Ssaków Drapieżnych Zoo Wrocław, który odpowiada również za zabezpieczenie materiału biologicznego:

- Nasze zoo stara się wychodzić naprzeciw i robić coś więcej niż tylko utrzymywać gatunek i działać jako arka na przyszłość. Dlatego dwa lata temu rozpoczęliśmy projekt tworzenia biobanku, czyli chcemy zachować materiał genetyczny dla przyszłych pokoleń. Będziemy chcieli to zrobić poprzez kriokonserwację, czyli po prostu mrożenie nasienia pingwinów przylądkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Psy ratownicze będą leczone za darmo!

W 2014 roku w środowisku naturalnym pingwinów przylądkowych było około 50 tysięcy, obecnie jest poniżej 25 tysięcy.

- Dziś bohaterami są oczywiście pingwiny przylądkowe. W laboratorium przechowujemy materiał genetyczny, aby podtrzymać ten gatunek — mówi nowy prezes wrocławskiego zoo, Tomasz Jóźwik:

- Ale nie tylko one w Afrykarium są gatunkami krytycznie zagrożonymi. Nie tylko te spektakularne gatunki, które wszyscy tu kojarzymy, manaty na przykład, ale też te drobniejsze, które tutaj widzimy. No i oczywiście to, że jest to tak popularny obiekt turystyczny, przyciągający te miliony zwiedzających, sprawia, że te miliony osób edukujemy tu.

Kapsuła ma zostać otwarta za 100 lat. Co więcej, po ceremonii zatopienia kapsuły, na wszystkich obecnych czekał urodzinowy tort z motywem Afrykarium.

 W trakcie obchodów dziesiątych urodzin Afrykarium we wrocławskim ZOO, Tomasz Jóźwik, nowy prezes ogrodu zoologicznego, podkreślił, jak ważne jest to miejsce jako symbol ochrony ginących gatunków w Polsce.

- W ciągu ostatniej dekady Afrykarium stało się liderem w regionalnej turystyce i realizacji programów ochroniarskich na całym świecie, co potwierdza silny mandat dla działalności na rzecz dobrostanu zwierząt - dodał prezes:

- Ten obiekt oczywiście nie jest dla mnie anonimowy. Miałem go przyjemność obserwować przez te 10 lat z innej perspektywy, z innego miejsca. Takie obiekty, które postrzegamy jako te, gdzie zwierzęta mają pełen dobrostan, uwiarygodniają nas, że rzeczywiście dbamy o te ginące gatunki. 

Nowy prezes wspomniał również o możliwości rozwoju infrastruktury wrocławskiego zoo. W najbliższym czasie planuje przedstawić szczegóły dotyczące kierunków rozwoju i planów działania dla tej placówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Ręcznie malowane lampiony rozświetlą Zoo Wrocław. Zobaczcie, jak będzie wyglądać Garden of Lights 2024

Zdjęcia
Wyjątkowa kapsuła czasu na dnie basenu dla pingwinów. Co znajduje się w środku? - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.