W cyfrowym świecie
Życie bez internetu staje się coraz trudniejsze, a cyfrowa rewolucja ma nam to ułatwiać. Jak? O tym w środę po 15:30. Odcinki emitowane będą w siedemnastu regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia, w każdą środę, aż do końca listopada. Na audycję zaprasza Krzysztof Majewski.
Kalendarium audycji:
- 23 października 2024
- 30 października 2024
- 6 listopada 2024
- 13 listopada 2024
- 20 listopada 2024
- 27 listopada 2024
- 30 listopada 2024
Odcinek I - 23 października 2024
Nauka czytania i pisania, używanie sztućców, wiązanie sznurówek… oraz kompetencje cyfrowe – wszystkie te umiejętności są równie ważne i niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie. Kompetencje cyfrowe to jednak kwestia stosunkowo nowa. Czym dokładnie są? Tłumaczy dr Jakub Kuś, psycholog nowych technologii, w pierwszej części cyklu "W cyfrowym świecie".
Odcinek II - 30 października
Kobiet w Polsce jest więcej niż mężczyzn, są lepiej wykształcone, chętniej korzystają z internetu, a także z kursów, ale mniej wybiera studia ścisłe, a ostatecznie trafia do branży ICT, z tym zjawiskiem trzeba walczyć jak najwcześniej, efekty już widać na uczelni - mówi prof. Karolina Jaklewicz:
Odcinek III - 6 listopada
Produkty cyfrowe dostępne dla każdego, jako prawo człowieka, realizowane jako wymóg, nie jako możliwość. Dostępne dla wszystkich, osób starszych czy tych ze specjalnymi potrzebami. Sporo w tej sprawie już się wydarzyło, portale administracji publicznej już są dostępne, a jak idzie nam z resztą cyfrowego świata? O dostępności cyfrowej rozmawialiśmy z Piotrem Źrołką specjalistą od dostępności cyfrowej.
Odcinek IV - 13 listopada
Cyfryzacja.gov.pl, e-usługi publiczne - rozwiązań cyfrowych dla obywateli jest mnóstwo. W ostatnich latach cyfryzacja usług państwowych bardzo przyspieszyła. Jak się odnaleźć, co trzeba wiedzieć, co i jak zainstalować, a co najważniejsze, co może nam to dać? O tym w programie mówi wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Odcinek V - 20 listopada
Cyfrowy świat to wygoda i szybkość działania. Możliwości jest mnóstwo. Zagrożeń niestety też nie brakuje. Wielu z nich możemy uniknąć mając podstawową wiedzę. Przy zachowaniu czujności będzie dosyć bezpiecznie - mówi dr Wojciech Wodo, z którym spotkałem się w klubie profesorskim Politechniki Wrocławskiej - uczelni, na której zajmuje się m.in cyberbezpieczeństwem:
Odcinek VI - 27 listopada
Sztuczna inteligencja. Mówią o niej wszyscy - co zrobiła, co może zrobić, kogo zwolni, komu da pracę? Zastanawiamy się nad potencjałem i zagrożeniami. Świat wydaje na nią olbrzymie pieniądze. Jak jest naprawdę? Czy dajemy się porwać wyobrażeniom z filmów science-fiction, a jeśli nie, to jak możemy z tej rewolucji skorzystać?
Odcinek VII - 30 listopada
Czy dorośli rozumieją świat online swoich dzieci? Jakie są wyzwania i zagrożenia, z którymi spotykają się młodsze pokolenia? Jak budować most porozumienia między pokoleniami, aby wspólnie lepiej korzystać z nowych technologii i tworzyć bezpieczne środowisko cyfrowe dla obu grup? Tłumacz Magdalena Duszyńska - psycholożka:
Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych. Audycje powstały przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.