Pompy ciepła: Wrocław. Ekologia i efektywność z korzyścią dla portfela
Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w latach 2018-2022 w niektórych rejonach Wrocławia poziom pyłu przekraczał normy o około 200%, co czyni go jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem polskich miast. Ważnym krokiem w walce z tym problemem mają być regulacje ograniczające wykorzystanie starych, nieefektywnych źródeł ciepła i zastąpienie je źródłami niskoemisyjnymi, np. pompami ciepła. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela potencjalnego inwestora.
Jakość ciepła we Wrocławiu - wyzwania i perspektywy
W okresie zimowym zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu okazuje się jednym z największych problemów ekologicznych. Głównymi sprawcami smogu, podobnie jak w innych miastach, są tradycyjne, nieefektywne piece na paliwa kopalne emitujące duże ilości pyłów. Jak wynika z raportu GIOŚ, w niektórych dzielnicach miasta stężenie pyłów PM10 i PM2.5 wielokrotnie przekracza normy WHO.
Wpływ na ograniczenie smogu mają przede wszystkim mieszkańcy oraz lokalne władze. Przykładem działań tych drugich jest choćby wprowadzona 1 lipca 2018 r. uchwała antysmogowa, na mocy której mieszkańców Wrocławia obowiązuje zakaz instalowania w budynkach kotłów na węgiel, zakaz spalania węgla brunatnego, miałów o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. Nie jest tajemnicą, że źródeł poprawy powietrza w mieście i okolicy upatruje się również w wykorzystaniu energii odnawialnej, m.in. z wykorzystaniem pomp ciepła.
Jak działają pompy ciepła?
Najpopularniejsze we Wrocławiu są pompy ciepła powietrze-woda, które pobierają energię z powietrza zewnętrznego. Nowoczesne urządzenia nawet w temperaturach poniżej zera są w stanie efektywnie ogrzać budynek. Ważnym atutem jest także ich niski koszt eksploatacji. Pompy ciepła zużywają średnio około 1 kWh energii elektrycznej na wyprodukowanie 3-4 kWh ciepła, co przekłada się na znaczące oszczędności na rachunkach.
Koszty i oszczędności
Koszt instalacji pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj urządzenia, wielkość i zapotrzebowanie na energię cieplną budynku czy stopień skomplikowania instalacji. Wrocławianie mają możliwość skorzystania z licznych programów wsparcia, takich jak np. program „Czyste Powietrze”, który oferuje dofinansowanie wymiany starego pieca na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Dofinansowanie może sięgać nawet 30% kosztów inwestycji, co znacznie obniża barierę finansową.
Znaczące mogą okazać się także oszczędności wynikające z eksploatacji pomp ciepła. Koszty ogrzewania domu tą technologią są średnio o 30-50% niższe w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi na gaz czy olej opałowy. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która zasila pompę, rachunki za ogrzewanie mogą być znikome, co czyni to rozwiązanie jeszcze bardziej atrakcyjnym dla właścicieli domów we Wrocławiu.
Dodatkowym atutem pomp ciepła jest ich wszechstronność. Mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Dzięki odpowiedniej adaptacji instalacji możliwe jest połączenie pompy ciepła z istniejącymi systemami grzewczymi, co czyni ten wybór elastycznym i dostosowanym do potrzeb różnych inwestorów.
Pompy ciepła: Wrocław - gdzie zamówić?
Pompa ciepła to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne i oszczędne. Wprowadzenie tego systemu do swojego domu pozwoli Ci obniżyć koszty ogrzewania, a także zwiększyć wartość nieruchomości. W czasach, kiedy inwestorzy coraz częściej poszukują domów energooszczędnych, pompy ciepła stają się istotnym elementem nowoczesnych budynków. Może się to okazać szczególnie istotne w obliczu rosnących kosztów energii oraz problemów związanych z jakością powietrza.
Szukając odpowiedniej pompy ciepła do swojego budynku, warto postawić na produkty i usługi od sprawdzonych firm (np. Viessmann). Z pomocą eksperta dobierzesz urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb związanych z komfortem i budżetem oraz zapotrzebowania energetycznego budynku. Specjaliści pomogą Ci też pozyskać dofinansowanie, redukując całkowity koszt inwestycji.