Legnica będzie ratować niszczejace zabytki. Trwają rozmowy z prywatnymi właścicelami
"Pod koniec 19. wieku był to najbardziej popularny gościniec przy drodze wyjazdowej z Legnicy w kierunku Wrocławia. "Zajazd pod nadzieją" od dziesięcioleci popada jednak w ruinę - co wśród mieszkańców miasta budzi wiele kontrowersji. Do tej pory władze miasta nie interesowały się losem nieruchomości, bo to własność prywatna".
"Od początku naszej kadencji chcemy ten problem rozwiązać i mamy pierwsze, drobne sukcesy" - ujawnił Radiu Wrocław Jacek Baszczyk, wiceprezydent Legnicy.
"Udało nam się dotrzeć do części współwłaścicieli, spotkać się i zaproponować, że miasto będzie szukało takich rozwiązań, ażeby aktualni właściciele mogli albo tę nieruchomość sprzedać, albo pomóc im tę nieruchomość zagospodarować w taki sposób, żeby ona tętniła życiem".
W grę wchodzi między innymi wskazanie fundacji, które mogłyby wesprzeć finansowo ewentualny remont "Zajazdu pod nadzieją". Legniccy samorządowcy przygotowują się do serii spotkań właścicielami kolejnych zrujnowanych nieruchomości ważnych dla historii miasta: dawnej siedziby gestapo na Zakaczawiu i poniemieckiego wojskowego kompleksu szpitalnego w Lasku Złotoryjskim.
Niszczeje największy w Polsce poniemiecki kompleks szpitalny [WIDEO]
Czy jest jeszcze szansa dla zrujnowanych budynków świadczących o historii Legnicy?
Chodzi o nieruchomości należące do prywatnych inwestorów. Miasto nie może nimi rozporządzać, ale samorządowcy nawiązują współpracę z właścicielami. Oferują pomoc w sprzedaży lub zdobyciu dotacji na remonty.
"Budynków, które nigdy nie powinny się zawalić jest wiele" - przyznaje Bartłomiej Rodak, pasjonat historii Legnicy, i wskazuje na gmach przy ul. Daszyńskiego
"1943 rok. Ucieczka amerykańskich jeńców z obozu w Żaganiu. Część z nich została zatrzymana - po tym jak dotarli pociągiem - właśnie na legnickim dworcu. Na pewno tu trafili, bo tutaj był areszt śledczy gestapo w czasie II wojny światowej. Dokładnie w tym miejscu, właśnie na ówczesnej ul. Feldstrasse, czyli ul. Polnej".
Historia więźniów ze Stalagu Luft 3 w 1963 roku doczekała się ekranizacji. W filmie "Wielka ucieczka" wystąpili m. in. Steve McQueen i Charles Bronson. Od 40 lat gmach po byłej siedzibie gestapo w Legnicy popada w ruinę, choć jest objęty opieką konserwatora zabytków.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.