Każdy Polak marnuje średnio 123 kg żywności rocznie
W Polsce większość żywności wyrzucają osoby prywatne. "Kupujemy za dużo, a potem to wyrzucamy. W Polsce 5 milionów ton żywności rocznie trafia do kosza na śmieci. Z czego 60% gospodarstw domowych, właśnie wyrzuca żywność, więc, jakby, podnoszenie świadomości. Przyglądamy się temu, co mamy w lodówce i do tego dopasowujemy nasz jadłospis" - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Urzędu Miasta Wrocławia:
Część jedzenia udaje się przechwycić. "Prowadzimy kuchnię interwencyjną i z tych nadwyżek, myśmy w ciągu ostatnich 2 lat przygotowali prawie 130 tysięcy posiłków i wydaliśmy na terenie Wrocławia i okolic. Osobom, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. I mówimy tutaj o kilkudziesięciu tonach uratowanej żywności" - mówi dr Wojciech Tycholiz z Fundacji Mniej Więcej.
Oprócz fundacji instytucjami, które przyjmują niepotrzebna nam już jedzenie są Banki Żywności. Według szacunków rocznie polskie gospodarstwa domowe, z powodu wyrzucania żywności, tracą 5-6 tysięcy złotych.
45% Polaków wyrzuca jedzenie – badania Banków Żywności
Aż czterech na pięciu Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach. Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała najnowszy raport "Nie Marnuj Jedzenia 2024" na temat skali marnowania jedzenia w Polsce.
Pozytywnym sygnałem jest jednak spadek deklaracji o marnowaniu żywności aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z 2023 rokiem, a także wysoki odsetek 45% respondentów deklarujących, że nie marnują żywności.
Najczęściej w koszu ląduje chleb
Największy odsetek osób deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza parę razy w miesiącu (27%). Częste marnowanie jedzenia wynika przede wszystkim z upływu terminu przydatności do spożycia, niewłaściwego planowania posiłków, nadmiernych zakupów i niewłaściwego przechowywania żywności.
Aż u dwóch trzecich respondentów w koszu ląduje pieczywo – od lat, nieprzerwanie, jest to najczęściej marnowany produkt spożywczy w Polsce. Wynik ten nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę krótki okres trwałości tego produktu oraz jego powszechność w codziennej diecie. Na kolejnych miejscach znalazły się wędliny (36%), warzywa (34%) oraz owoce (30%).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.