Złotoryja: Galeria pigmentu z grantem. Ich substancji używają na całym świecie
Przez dwa dni uczestnicy będą odkrywać barwy kryjące się na Pogórzu Kaczawskim - zarówno te pod ich stopami jak i te ukryte w zabytkowej architekturze. Będą też sami wydobywać pigmenty ze skał, które zbiorą w terenie. Paulina Teterycz z Galerii Naturalnych Pigmentów Barwy Kaczawskie podkreśla, że chce w ten sposób zaszczepiać miłość do natury zwłaszcza u młodych ludzi.
"W jakiejś części chciałabym trafić do mieszkańców, po to, żeby się dowiedzieli w jak pięknej krainie żyją, natomiast chciałabym zapraszać młodzież, dzieci i pokazywać im jak korzystać z zasobów naturalnych".
Jak podkreśla Zbigniew Mosoń regionalista i kasztelan zamku uczestnicy będą mieli okazję wyruszyć także w region śladem średniowiecznych malowideł.
"Będziemy gościć Barwy Kaczawskie w murach Zamku Grodziec jako jednej z najbardziej charakterystycznej atrakcji na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego, będziemy opowiadać o malowidłach, które znajdują się w kościele św. Jana i Katarzyny w Świerzawie unikatowe w skali europejskiej wykorzystujące właśnie naturalne barwniki".
Zwiedzanie Zamku Grodziec i wykłady na temat użycia naturalnych materiałów i barw w architekturze już w piątek 25 października, a w sobotę 26 października wspólne zbieranie materiału geologicznego na Wilczej Górze i warsztaty z tworzenia naturalnych pigmentów w pracowni Galerii Naturalnych Pigmentów Barwy Kaczawskie w Złotoryi.
Posłuchaj relacji naszej reporterki - Karoliny Bieniek:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.