Szokujące wyniki audytów w KGHM. Prokuratura bada sprawę covidowych maseczek ochronnych
Wydawanie milionów złotych na akcje wpierające kampanie wyborcze członków Prawa i Sprawiedliwości, brak reakcji na podstawowe problemy technologiczne przy produkcji, nawet budowy farm słonecznych na bazie sprzętu kiepskiej jakości... Lista zarzutów jest bardzo długa.
Andrzej Przeczek dyrektor Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej w "Polskiej Miedzi" potwierdził, że w czasie pandemii koncern kupował maseczki tylko od dwóch firm, których obroty nagle rekordowo wzrosły.
"Spółka korzystając z tych pośredników kupowała droższe materiały medyczne - w tym maseczki - niż te same środki ochrony nabywane bezpośrednio od innych dostawców. Audyt wykazał liczne uchybienia w procesie zakupów covidowych. Sprawę bada prokuratura. My wyciągamy wnioski, by do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości".
Czy lista wydatków jest zbyt długa?
Prezesi już zapowiedzieli, że audyt poświęcony kupowaniu środków ochrony po niekorzystnych cenach, nie będzie jedynym raportem, jaki trafi do prokuratury. Tylko w ubiegłym roku KGHM wydał ponad 9 milionów złotych na sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Tak gwałtownego skoku w tego typu wydatkach jeszcze nie było w historii Fundacji "Polska Miedź" - ponad 4800 procent.
"Wsparcie ratowników niekoniecznie musiało być nadrzędnym interesem dla poprzednich prezesów naszego holdingu" - sugeruje Grzegorz Rataj, obecny szef miedziowej fundacji:
"Fundacja KGHM 'Polska Miedź' zanotowała rekordowe wydatki w roku wyborczym. Analiza wykazała, że w ostatnich latach coraz więcej środków trafiało do podmiotów spoza Dolnego Śląska. Wsparcie OSP związane bywało z oficjalnymi uroczystościami symbolicznego przekazania środków z udziałem polityków ówczesnej opcji rządzącej".
Dziś spółka z Lubina opublikowała część raportów obrazujących sposób zarządzania KGHM-em w latach, gdy władzę w Polsce sprawował rząd Prawa i Sprawiedliwości. Lista nieprawidłowości jest długa. Dotyczy nawet takich sfer jak finansowanie klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin.
Wieczór z Dolnego Śląska. Po audycie w KGHM pytamy o polityczne zawłaszczanie spółki:
Największa firma w regionie i jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, KGHM przedstawiła wnioski z audytu działalności w czasie rządów PiS. Wyniki szokują, tym bardziej, że podobny audyt i wnioski przedstawił Orlen.
Władze lubińskiej spółki w związku z nieprawidłowościami złożyły zawiadomienia do prokuratury, a w Radiu Wrocław zapytamy, ile kosztują nas polityczne interwencje w gospodarkę? Nas, bo przecież spółki Skarbu Państwa to nasze wspólne dobro.
W programie udział wzięli:
prof. Marian Noga ekonomista, członek rady nadzorczej KGHM Polska Miedź, były członek Rady Polityki Pieniężnej,
dr Adam Karpiński ekonomista ekspert uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu
dr Wojciech Ufel z Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego Uniwersytetu Wrocławskiego
Przeczytaj także:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.