Chodzi o ciebie
Zmiany zwyrodnieniowe stawów, bo o nic mowa, najczęściej dotyczą osób starszych, ale na ich rozwój – mamy wpływ już w młodości. To zazwyczaj efekty wieloletniego zaniedbania urazów sportowych i wypadków. Brak leczenia, brak operacji, odpowiedniej diagnostyki i wdrożonej rehabilitacji – to główne przyczyny występowania zmian zwyrodnieniowych stawów w późniejszym wieku. Zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyny dolnej są jednym z największych problemów diagnostyczno-leczniczych, z jakimi mierzy się obecnie ortopedia. To poważny problem społeczno-ekonomiczny, który dotyka około 7% społeczeństwa wieku 60-90 lat, a częstość ich występowania rośnie z wiekiem
W ramach kampanii „Chodzi o Ciebie” organizowanej przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – lekarze zachęcają zarówno młodsze, jak i starsze osoby do odpowiedniej profilaktyki. Wdrożenie jej za młodu lub kontynuacja w późniejszym wieku, mogą zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do ograniczenia ruchu, niepełnosprawności, wysokich kosztów opieki zdrowotnej oraz ogólnego pogorszenia jakości życia.
Jak dbać o odpowiednią profilaktykę? Nie można lekceważyć pierwszych objawów bólowych. Trzeba działać: skontaktować się z lekarzem, umówić na konsultację, zgłosić do odpowiedniego specjalisty, rozpocząć rehabilitację.
Szymon Dragan - Ortopeda, traumatolog, lekarz kierujący oddziałem Chirurgii Urazowo Ortopedycznej:
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.