Od 70 lat walczą o chorych na raka. Każdy może zobaczyć, jak pracują
Na 30 planszach można zobaczyć jak zmieniał się ośrodek przy placu Hirszfelda. Ekspozycję otwiera czarno-biała fotografia sprzed kilkudziesięciu lat, na kolejnych widać nowoczesny sprzęt i lekarzy podczas operacji, a na ostatnich planszach są zdjęcia z budowy nowego szpitala onkologicznego.
"Dlaczego się zatrzymałam? - bo to jest interesująca inwestycja, bardzo potrzebna.- -Tutaj widać wykopy pod nowy szpital, ale tutaj na przykład dr Krzysztof Tupikowski i dr Michał Matuszewski wycięli raka. -To jest nowotwór? O matko, ogromny".
Jak mówi dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii Adam Maciejczyk rocznicowa wystawa to okazja do porównania szpitala sprzed lat z tym co jest dziś i co będzie w niedalekiej przyszłości.
"Onkologia, ale nie tylko onkologia, również pulmonologia i hematologia, ma we Wrocławiu nowoczesna, oparta na fantastycznych osiągnięciach naszych poprzedników, ma swoją tradycję, ma swoją historię, no i ma olbrzymią przyszłość. Szczególnie w tej nowej lokalizacji".
"Chcieliśmy też pokazać przekrojowo jak technologia, jak szpital się zmienia na przestrzeni 70. lat i to jest ewidentnie odczuwalne. Pokazaliśmy tam sprzęt, którym się posługiwaliśmy 70 lat temu, 50 lat temu, i jak dzisiaj wygląda taki sprzęt i mam nadzieję, że wiele osób tę wystawę zobaczy" - dodaje zastępca dyrektora Paweł Zawadzki.
Wystawa zostanie w centrum Wrocławia do końca września, potem plansze będą pokazywane w innych placówkach DCOPiH na Dolnym Śląsku: w Obornikach Śląskich, Legnicy, Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Trzebnicy, Strzelinie oraz Lubaniu. Na koniec będzie miała charakter stałej ekspozycji w holu głównym Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.