Żużlowe ME - tytuł dla Lebiediewa, pech Janowskiego

Piotr Pietraszek, PP/PAP | Utworzono: 2024-09-22 08:05 | Zmodyfikowano: 2024-09-22 08:05
Żużlowe ME - tytuł dla Lebiediewa, pech Janowskiego - Maciej Janowski - fot. wts.pl/Wojciech Tarchalski
Maciej Janowski - fot. wts.pl/Wojciech Tarchalski

W dziewiątym wyścigu – na wejściu w łuk ostatniego okrążenia – doszło do groźnego wypadku z udziałem kapitana Betardu Sparty i Jacob Thorssella. Janowski, którego ręka dostała się między tylne koło a błotnik w motocyklu Szweda, długo nie wstawał on z toru. Ostatecznie Polak trafił do karetki i z podejrzeniem urazu nadgarstka został odwieziony do szpitala. Wrocławski klub przekazał w niedzielę przed południem pierwsze oficjalne informacje o stanie zdrowia "Magica".

Na Stadionie Śląskim najlepszy okazał się Duńczyk Anders Thomsen, który w finale wyprzedził swojego rodaka Leona Madsena i Kacpra Worynę. Thomsen i Madsen awans do decydującej rozgrywki wywalczyli bezpośrednio. W wyścigu barażowych wystartowali Lebiediew, Robert Chmiel, Patryk Dudek i Woryna. W tym momencie Łotysz był już pewny zwycięstwa w końcowej klasyfikacji. W fazie zasadniczej zdobył 11 punktów, co już wystarczyło, aby mógł świętować sukces.

Dodatkową nagrodą dla Lebiediewa za zdobycie tytułu mistrza Europy (drugi raz w historii) jest promocja do cyklu Grand Prix w 2025 roku.

12. miejsce na Stadionie Śląskim zajął w sobotę inny z wrocławskich żużlowców Bartłomiej Kowalski, startujący w 4. rundzie cyklu IME z tzw. dziką kartą.

12. Bartłomiej Kowalski (Polska) 5

Czołówka klasyfikacji końcowej (po czterech eliminacjach, najlepsza piątka ma zagwarantowane miejsce w kolejnym cyklu mistrzostw):