Stan alarmowy w Głogowie
22.09 20:00
Sytuacja w Głogowie wciąż jest trudna, Odra jest na bardzo wysokim poziomie. Zalane zostały m.in. tory kolejowe.
fot. Joanna Chichłowska
22.09 16:30
Według relacji zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Głogowie kpt. Tomasza Michalskiego, fala powodziowa na Odrze osiągnęła kulminację około godz. 14.30. „Wodowskazy pokazały wówczas 689 cm” – powiedział strażak.
Kpt. Michalski określił sytuację w Głogowie i powiecie głogowskim jako „trudną, ale stabilną”. „Odra utrzymuje się w korycie, monitorujemy i kontrolujemy nadrzeczne wały” – powiedział strażak.
Najtrudniejsza sytuacja jest na rzece Czarna, która wpada w Głogowie do Odry. „Tam nastąpiła cofka z Odry. Podtopione jest osiedle Krzepów, podtopionych jest tam kilka domów” – powiedział strażak.
Na osiedlu podstawiono autobus dla osób, które chciały się ewakuować. „Nikt z tego nie skorzystał, część została, a część mieszkańców opuściła domy i poszła do przyjaciół lub rodziny” – powiedział ktp. Michalski.
Podobnie jest w podgłogowskiej miejscowości Przedmoście, na ul. Krzywej. „Tam mieszkańcy byli przygotowani, starosta wezwał do samoewakuacji. To są tereny zalewowe rzeki Czarna” – mówił.
22.09 8:00
Sytuacja na Odrze w Głogowie na razie się ustabilizowała. Poziom wody, według wskaźników IMGW, wynosi obecnie 682 centymetry. Według prognoz, najtrudniejsza sytuacja może być jednak w Głogowie w nocy z niedzieli na poniedziałek - wtedy przez miasto ma przechodzić szczyt fali powodziowej.
21.09 Godzina 16.30: Jak podaje PAP wydano zalecenie do samoewakuacji
Do samoewakuacji z terenów zalewowych wezwał w sobotę mieszkańców czterech gmin w powiecie głogowskim tamtejszy starosta. Rzecznik głogowskich strażaków powiedział, że sytuacja jest trudna, ale stabilna.
Wezwanie do samoewakuacji skierowane do mieszkańców obszarów zalewowych na terenie gmin Kotla, Żukowice, Pęcław i Głogów, opublikowano w sobotę w mediach społecznościowych powiatu głogowskiego.
Rzecznik głogowskiej PSP kpt. mgr inż. Tomasz Michalski podkreślił bardzo dużą mobilizację straży pożarnej, wojska oraz rzeszy mieszkańców powiatu głogowskiego. „Fala kulminacyjna na Odrze ma przechodzić przez powiat i miasto Głogów w poniedziałek” – powiedział strażak. Jak zaznaczył, te prognozy mogą ulec zmianie. Dodał, że spodziewana fala powodziowa ma mieć wysokość około 7 metrów.
Kpt. Michalski powiedział, że miejscami w wałach rzecznych są przesiąki. „Woda podchodzi pod domostwa mieszkańców w miejscowościach, przez które przepływa rzeka Czarna” – mówił.
Strażak przypomniał o tym, że samoewakuacja ogłoszona przez starostę głogowskiego dotyczy terenów zalewowych. „Cześć ludzi opuszcza domy, ale to są ludzie, którzy mają świadomość tego, że mieszkają na takich terenach i przenoszą rzeczy na wyższe partie domostw” – powiedział strażak.
W sobotę o godz. 18 premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Głogowie.
Sobota godzina 12.00:
Z jednej strony strażacy i żołnierzy na wałach, a z drugiej... miasto żyje normalnym życiem. W rynku nie widać stert worków z piaskiem, za to niektóre restauracje przygotowują się do wieczornych imprez.
"Do tego zagrożenia podchodzimy bez paniki, ale dla wielu atmosfera jest napięta" — tak tłumaczy obecną sytuację prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, z którym rozmawia nasz reporter:
Największa fala powodziowa na Odrze ma przejść przez Głogów jutro po południu. Poziom rzeki już teraz jest znacznie wyższy od alarmowego — na całej długości miasta woda wyszła z koryta, ale na szczęście nie dochodzi do korony wałów. W pobliżu zamku przy różowym Moście Tolerancji pojawiają się mieszkańcy, by osobiście sprawdzić, jak wygląda nurt Odry.
Prognozy IMGW dla Głogowa:
niedziela - 691 cm
niedziela – 702 cm
poniedziałek – 690 cm
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.