X Kongres Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych

MF,RW | Utworzono: 2024-09-20 13:13 | Zmodyfikowano: 2024-09-20 13:14
X Kongres Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych  - fot. mat. prasowy
fot. mat. prasowy

X Kongres DISE: Polska dołącza do megatrendu dekarbonizacji

20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej w Polsce rośnie presja na odchodzenie od węgla. Gospodarki świata w odpowiedzi na kryzys energetyczny chcą jak najszybciej uniezależnić się od paliw kopalnych importowanych spoza UE. Jakie cele strategiczne powinna obecnie przyjąć Polska w zakresie polityki klimatycznej oraz sytuacji geopolitycznej? Jak powinna przebiegać dekarbonizacja polskiego gazownictwa? O tym rozmawiać będą uczestnicy jubileuszowego X Kongresu Energetycznego DISE, któremu w tym roku przyświeca hasło „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”.

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu 25-26 września 2024 r.

Zarówno na szczeblu europejskim, jak i na poziomie krajowym od kilku lat trwa dyskusja na temat potrzeby głębokiej i szybkiej transformacji energetycznej, która oparta będzie na intensywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), jako najtańszych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Wyzwań jest wiele, zwłaszcza, że polska elektroenergetyka nadal jest jednak najbardziej emisyjna w całej UE, a pod względem intensywności emisji jesteśmy 3. krajem na świecie.
- Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz zbudowania na nowo swojej niezależności. Wymagane są obecnie pilne działania oraz ustalenie kluczowych wyzwań oraz konkretnych harmonogramów. O priorytetach i wyzwaniach transformacji energetycznej w długim horyzoncie będziemy rozmawiać w gronie wybitnych ekspertów na X Kongresie DISE. Tegoroczna, Jubileuszowa, edycja Kongresu wybrzmi szczególnie z uwagi na kluczowe wyzwania, z jakimi mierzy się nie tylko polski, ale globalny rynek energii – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE).
Kongresy Energetyczne DISE to wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, w którym głos zabierają uznani specjaliści branży i liderzy rynku energii, topowi managerowie, politycy, dyplomaci, eksperci i naukowcy. W tegorocznej edycji udział wezmą m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Ambasador Norwegii w Polsce, Ambasador Szwecji w Polsce, a także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i prezesi spółek z sektora energetycznego.
Debata będzie skoncentrowana na zagadnieniach związanych z uniezależnieniem się od importu paliw kopalnych, zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój OZE oraz technologii jądrowych, nowym modelu rynku energii w Polsce, długoterminowej strategii transformacji jako wypadkowej Polityki Energetycznej Polski oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, współpracy międzynarodowej w rozwijaniu partnerstw technologicznych i kapitałowych, uwolnieniu potencjału nowych mocy przyłączeniowych dla źródeł OZE na lądzie i morzu, wielkoskalowym technologiom magazynowania energii w celu zwiększenia elastyczności KSE, dekarbonizacji przemysłu i zagadnieniom ESG.

Od gazu ziemnego do biometanu

Światowy handel gazem ziemnym jest i będzie stale obciążony ryzykiem politycznym. W świetle celów klimatycznych, dalszy rozwój sektorów opartych na paliwach kopalnych nie będzie wpierany. Kraje przechodzą na zieloną energię, a każdy z nich realizuje swoje cele w zależności od zasobów, strategii i uwarunkowań. Jednym z rozwiązań w kierunku niezależności, odporności oraz dekarbonizacji sektora gazowniczego jest rozwój zrównoważonej produkcji biometanu, do której Polska ma bardzo dobre – i wciąż niewykorzystane – warunki.

Dlatego już dziś zapraszamy serdecznie na premierę raportu DISE Energy: „Od gazu ziemnego do biometanu.

Dekarbonizacja polskiego gazownictwa", która odbędzie się podczas 10. Kongresu Energetycznego DISE, 25 września 2024 r. o godz. 16:00 we Wrocławiu.

W trakcie premiery zaprezentujemy zagadnienia znaczącego potencjału do rozwoju produkcji biometanu w Polsce; wielopoziomowe atuty jego wykorzystania - zarówno gospodarcze, jak i klimatyczne; szanse, ryzyka i bariery rozwojowe krajowego biometanu oraz rekomendacje dla rozwoju biometanu w Polsce.

Agenda wydarzenia: https://dise.org.pl/kongres/agenda-10ke/


Szczegóły i rejestracja: https://dise.org.pl/kongres/

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.