Brzeg Dolny w gotowości. "Przed nami kilka dni umacniania wałów" [AKTUALIZACJA]
21.09 godzina 12.00
Fala kulminacyjna mija Brzeg Dolny: od godz. 2 w nocy poziom wody w Odrze zaczął opadać,
ale jego tempo jest niewielkie i mniejsze niż wcześniejsze prognozy — według najnowszej do końca dnia poziom wody powinien obniżyć się o 30 cm
To bardzo wolne tempo opadania, dla tego przed Brzegiem Dolnym kolejny dzień i kolejna noc
ciężkiej pracy przy umacnianiu wałów i uszczelnianiu przecieków, a tych nie brakuje, ponieważ
wały p.powodziowe są bardzo mocno nasiąknięte wodą — przypominamy, że obowiązuje całkowity
zakaz wchodzenia na wały p.powodziowe, a najlepiej w ogóle nie zbliżać się w rejon wałów i
działania służb
Mieszkańcy Brzegu Dolnego, którzy ofiarnie walczą z zagrożeniem już od 7 dni, od rana ponownie
pojawili się przy Rynku, w miejscu starej przeprawy promowej, gdzie produkowane są worki
z piaskiem do zabezpieczania wałów i przesiąków. Burmistrz miasta, Ireneusz Fura, zachęca
i zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.
Woda w mieście jest zdatna do picia i w pełni bezpieczna — jej źródła znajdują się poza miastem
i nie są w żaden sposób zagrożone.
Wszystkie drogi do miasta i w mieście są przejezdne z wyjątkiem ul. Kochanowskiego, Rynku i ul. Ks. Puka -te są przeznaczone dla służb i ratowników.
godz. 2:00
Rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego, którego członkowie wymienili się informacjami na temat stanu wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy. Poziom Odry w Brzegu Dolnym nadal się podnosi i na ten moment wynosi 926 cm.
godz. 1:30
Stan Odry podniósł się i wynosi już 922 cm.
godz. 23:30
Aktualny poziom Odry w Brzegu Dolnym wynosi 915 cm.
godz. 22:30
Rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego, podczas którego omówiono sytuację na wałach przeciwpowodziowych. Strażacy na bieżąco kontrolują sytuację, starają się zabezpieczać przesiąki oraz przeciwdziałają wszelkim sytuacjom kryzysowym.
godz. 19:30
O aktualnej sytuacji mówi Tadeusz Janiszewski:
godz. 15:00
Z mieszkańcami rozmawia Beata Makowska:
godz. 12:00
Około godziny 12 poziom sięgał 868 cm. Aktualnie pomoc potrzebna jest przy transportowaniu worków z terenu Zarządu Gospodarki Komunalnej w zagrożone podtopieniem tereny: między innymi ul. Wodna, teren pod mostem drogowym Most Wolności, 4 Czerwca, Kręsko — dawny port, okolice Pyszącej. Zastępca burmistrza Kamil Jeżyna, powiedział, ze cały czas brane są pod uwagę różne scenariusze:
„Najgorszy scenariusz to zalanie części starego miasta, czyli taki scenariusz, jaki miał miejsce w 97 roku. W dużej mierze tę sytuację spowodowała wyrwa w wale. Takie niebezpieczeństwo również istnieje, bo wiemy, że czas przechodzenia fali będzie wydłużony. To niestety będzie wpływało negatywnie na te elementy".
Powiatowa Stacja Sanitarno — Epidemiologiczna w Wołowie potwierdza przydatność do spożycia wody z wszystkich wodociągów na terenie gminy Brzeg Dolny.
Służby spodziewają się, że do wieczora rzeka osiągnie kulminacyjna wysokość i będzie to 950 cm, co o 3 metry przekracza stan alarmowy. - Najgorszy scenariusz to zalanie części starego miasta, czyli taki scenariusz, jaki miał miejsce w 97 roku. W dużej mierze tę sytuację spowodowała wyrwa w wale. Takie niebezpieczeństwo również istnieje, bo wiemy, że czas przechodzenia fali będzie wydłużony — powiedział radiu Wrocław — Zastępca burmistrza Kamil Jeżyna:
„Robimy co możemy, i mamy nadzieję, że to, co zaplanowano i co jeszcze dzisiaj chcemy wykonać, no będzie wystarczające. Najbardziej potrzebujemy rąk do pracy. Bo tej pracy jest nadal wiele”.
W wielu miejscach w Brzegu Dolnym i na terenie gminy dochodzi do przesiąkania wałów. Władze namawiają mieszkańców terenów położonych przy Odrze do samoewakuacji.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.