"Wrocław w końcu poszedł spać"-pozytywna stabilizacja na Marszowicach

IAR, RW, PP,MK | Utworzono: 2024-09-19 17:16 | Zmodyfikowano: 2024-09-19 17:16
"Wrocław w końcu poszedł spać"-pozytywna stabilizacja na Marszowicach - fot. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia/Tomasz Hołod
fot. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia/Tomasz Hołod

21.09 8.00 Pozytywna stabilizacja pojawiła się we Wrocławiu, a zwłaszcza na Marszowicach. Tam układanie worków trwało całą dobę. Sytuację o poranku sprawdził Mateusz Florczyk:

00:00
00:00

Jak informuje Biuro Prasowe UM - wody będzie już tylko mniej:

 

Po północy zakończyły się prace przy uszczelnianiu wału. Informacje przekazał Urząd Miejski Wrocławia.

 

 

21:00

Wrocławski magistrat poinformował, że doszło do wysiąku na wale Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy. "Trwa jego uszczelnianie. Na miejsce zostało zadysponowanych 300 żołnierzy WOTu, którzy układają worki z piaskiem zabezpieczając wał. Wsparcia udziela Policja i Straż Pożarna. Całą akcję koordynują Wody Polskie, jako administrator rzeki i wału. Ogromną pracę na miejscu wykonali mieszkańcy! Bardzo dziękujemy!" - napisali po godz.21 przedstawiciele biura prasowego ratusza.

 

16:20

najnowszy raport wrocławski (źródło: UM Wrocław) 

  • System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, który od tygodnia trawi Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody
  • W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie są problememy, który w tej chwili można rozwiązać
  • Podobnie w przypadku położenia drogi, czy garażu na terenach depresyjnych w stosunku do okolicy, zdarzyć się mogą sytuacje pojawienia się wody gruntowej na poziomach poniżej linii wody stojącej w okolicy
  • Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym
  • Zgodnie z instrukcją scenariusza działań wczoraj otwarte zostały poldery Lipki-Oława oraz Blizanowice-Testno. To łącznie przestrzeń dla 16 mln. m3 wody. Poldery podjęły pracę i są napełniane. Obsługą urządzeń hydrotechnicznych i ich sterowaniem zawiadują Wody Polskie i RZGW w porozumieniu ze sztabem antypowodziowym. Poldery te przyjmowały wodę także w 2010 i 1997
  • Wody Polskie poinformowały, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne pracują obecnie na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego bezawaryjnie. Były problemy rozruchowe z jedną ze śluz przy uruchamianiu polderu Blizanowice, zostały rozwiązane
  • Woda w Ślęzie opada (z poziomu 394 cm opadła do poziomu 364 cm i dalej kontynuuje tę tendencję)
  • Fala na Bystrzycy ustabilizowała się z tendencją spadkową, wały zafoliowane i ułożone są worki u ujścia rzeki, a także w rejonie Marszowic. Przesiąki, które wystąpiły wczoraj wieczorem dzięki całonocnej pracy mieszkańców i straży oraz wojska są na bieżąco zabezpieczane. Zmniejszony został zrzut wody ze zbiornika w Mietkowie ze 100 tysięcy do 40 tysięcy m3/s. szczególna troska patrolowa. Około 12:00 Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły foliowanie i workowanie ujścia Bystrzycy. To działanie zabezpieczające przed cofką z Odry
  • Nad ranem o 4:00 podjął pracę Jaz Małgorzata Zarządu Zieleni Miejskiej. Jaz blokuje możliwość cofki z Odry a jednocześnie przepompownia sterowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej przerzuca wodę z Oławy w kierunku Odry. Stan Oławy spada z poziomu 396 cm na obecny poziom 357 cm.

15:00

"Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków została zabezpieczona na wypadek zalania" - informuje wrocławski magistrat. "24-godzinna operacja zakończona sukcesem! To zasługa ponad 1200 żołnierzy z Wojska Obrony Terytorialnej i Wojskowej Akademii Technicznej oraz 50 wyspecjalizowanych strażaków PSP . Przyjechali do nas z całej Polski i pracowali nieustannie przez całą dobę, podzieleni na trzy zmiany" - czytamy w komunikacie. 

Strażacy oraz żołnierze zabezpieczali wały od strony Bystrzycy przy oczyszczalni

13:00

Mieszkańcy Księża Małego we Wrocławiu obawiają się cofki na Oławce i wody z zalewanych pobliskich polderów. Lokatorzy obłożyli workami z piaskiem najniżej położone domy. Sporo rowerzystów i pieszych przygląda się temu co dzieje się w Parku Wschodnim.

11:00

W centrum Wrocławia spokojna sytuacja, większość budynków w pobliżu rzeki oraz tych położonych nisko - jak NFM, którego sale znajdują się dwie kondygnacje pod ziemią, jest już zabezpieczona. Właściciele pojedynczych sklepików i restauracji asekuracyjnie układają jeszcze worki z piaskiem. Mieszkańcy spacerują nad rzeką i przyglądają się Odrze w rejonie Mostu Piaskowego i na Wybrzeżu Dunikowskiego. Większość mówi, że raczej się nie boi:

Niektórzy przyjechali na Wybrzeże Dunikowskiego nagrać telefonami filmik ze stanem rzeki dla starszych bliskich, którzy zostali w domach i się niepokoją.

9:00 [Zdjęcia od słuchacza]

8:00

 

06:37

Wysoki poziom wody w Odrze. Obecnie stan rzeki na wodowskazie Trestno to 631 cm. To więcej niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW, jednak sama sytuacja w mieście jest stabilna - zapewnia magistrat.

05:40

We Wrocławiu nie odnotowano żadnych incydentów, związanych z przejściem fali powodziowej. Informują o tym władze miasta.

Stan Odry na wskaźniku Trestno wynosi 623 centymetry. To więcej, niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW-PIB, jednak sytuacja w mieście jest stabilna. Wodowskaz w Jarnołtowie na Bystrzycy wskazuje 356 centymetrów, a w Oławie na Oławie 374 centymetry.

Na osiedlu Marszowice trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem.

05:02

Według synoptyków poziom rzeki w Trestnie osiągnie maksymalnie 630 centymetrów. W środę wieczorem hydrolodzy podawali, że maksymalnie Odra osiągnie 610 centymetrów - to się nie sprawdziło, obecny stan to 627 cm (o godzinie 4:50).

Tymczasem we Wrocławiu wciąż trwa umacnianie wałów na Bystrzycy na Marszowicach. W nocy doszło tam do dwóch przesiąków. Udało się je jednak zatamować, przekazał prezydent Jacek Sutryk.

04:51

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia informuje:

Według najnowszych wskazań – poziom Odry na wodowskazie Trestno wynosi 623 cm.
To więcej niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW-PIB, jednak sama sytuacja w mieście jest stabilna.

Na ten moment nie odnotowano incydentów, związanych z nagłymi przelewami Odry.
Sytuacja na pozostałych rzekach kształtuje się następująco:

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm stan alarmowy: 270 cm. Prognoza na 19.09: 352 cm. Prognoza na 20.09: 361 cm

Oława - wodowskaz Oława: obecnie 374 cm stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 19.09: 378 cm. Prognoza na 20.09: 313 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 380 cm stan alarmowy: 300 cm. Prognoza na 19.09: 383 cm Prognoza na 20.09: 359 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 140 cm stan alarmowy: 200 cm. Prognoza na 19.09: 140 cm. Prognoza na 20.09: 138 cm

04:41

Najnowsze przeliczenie prognozy modelowej dla Trestna pokazuje, że stan wody będzie wynosił maksymalnie ok. 630 cm - informuje IMGW.

04:28

04:12

Szczyt fali powodziowej dotarł do Wrocławia, władze miasta zapewniły, że sytuacja jest pod kontrolą. "Poziom rzek we Wrocławiu jest stabilny i obecnie nie zagraża bezpośrednio mieszkańcom" poinformował w mediach społecznościowych prezydent miasta Jacek Sutryk.

W zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych zaangażowanych w nocy było kilkuset ratowników. "W tej chwili strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać m.in. na terenie wałów przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku, przy wałach na Marszowicach oraz na promenadzie przy Żabiej Ścieżce" - informowało biuro prasowe ratusza.

W Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody powoli się stabilizuje i w kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - podało po godz. 2 IMGW.

Poprawiła się sytuacja w Brzegu - przekazały wieczorem władze miasta. "Kolejny dzień akcji przeciwpowodziowej za nami. Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że dzisiaj odnieśliśmy zwycięstwo. Udało się obronić kluczowy fragment drogi krajowej 39, na który nie wdarła się woda, dzięki czemu trasa jest przejezdna i funkcjonuje most." - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych urzędu miasta.

Zagrożenie powodzią utrzymuje się w gminie Dąbrowa w Opolskiem. Wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek poinformowała wieczorem, że w Niewodnikach zakończono kolejne umacnianie wału. Jak podkreśliła "Rano dojedzie wsparcie WOT doszczelniać workami wały na długości 250 metrów".

Dziś rano na zagrożonych terenach ma być łącznie 16 tys. wojskowych. Działania żołnierzy polegają m.in. na zabezpieczeniu wałów i ewakuacji.

04:02

Wciąż rośnie poziom wody w Odrze. Fala kulminacyjna przepływa już przez Wrocław, a pomiar w Trestnie pokazuje teraz 623 centymetry. Lepsza sytuacja jest na pozostałych wrocławskich rzekach - poziom Ślęzy, Oławy i Bystrzycy maleje - z kolei poziom Odry w Oławie utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

02:50

Fala kulminacyjna dotarła do Wrocławia. Obecnie pomiar na Odrze w Trestnie pokazuje 621 centymetrów. Wrocławianie wzrost poziomu wody obserwują na Bulwarze Dunikowskiego:

Był tam także nasz korespondent Mateusz Łapot:

00:00
00:00

02:00

Mamy dwa przesiąki na wale w Marszowicach. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany - powiedział Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia. Obok przepływa Bystrzyca, która zasilana jest m.in. ze zrzutów ze zbiornika w Mietkowie. Jednocześnie do miasta dotarła fala kulminacyjna na Odrze.

Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach. Na tym ostatnim osiedlu był w nocy Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia.

"Mamy dwa przesiąki na wale. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany. Pracują tu żołnierze, strażacy, ale także bardzo wielu Wrocławian bierze w tym udział. Z całego Wrocławia przyjechali tutaj ludzie i pracują, bronią Wrocławia" - powiedział Tomasz Sikora.

Według relacji Sikory, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi ok. 6 m. Jak powiedział Sikora, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m.

"To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione - była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu" - mówił Tomasz Sikora.

Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. "Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego" - podkreślał dyżurny.

Wcześniej przedstawiciele Wód Polskich informowali o zalaniu dwóch polderów w północno-wschodniej części Wrocławia. Poldery Blizanowice-Trestno i Oławka mogą zgromadzić odpowiednio 3,8 i 12 mln metrów sześciennych wody, ich zadaniem było zmniejszenie fali kulminacyjnej. Przedstawiciele miasta zapewniają, że nie zagraża to ujęciom wody pitnej, z których korzysta MPWiK.

01:48

Poziom wody w Odrze wciąż rośnie. Obecnie pomiar IMGW w Trestnie pokazuje 610 centymetrów.

01:23

Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej, trwają prace nad umacnianiem wałów. Biuro prasowe urzędu miasta przekazało, że w nocne działania zaangażowanych jest kilkuset ratowników. "W tej chwili strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać m.in. na terenie wałów przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku, przy wałach na Marszowicach oraz na promenadzie przy Żabiej Ścieżce. " - czytamy we wpisie.

Władze miasta zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Nadejście kulminacyjnej fali powodziowej spodziewane jest we Wrocławiu tej nocy.

01:05

Poziom rzek we Wrocławiu jest stabilny i obecnie nie zagraża bezpośrednio mieszkańcom - poinformował prezydent miasta Jacek Sutryk. Samorządowiec we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że szczególnie obserwowana jest Bystrzyca, zwłaszcza w rejonie Leśnicy, gdzie uruchomiono kilka całodobowych punktów monitorujących.

"Zapewniam, że będzie informować mieszkańców o dalszym rozwoju sytuacji, szczególnie jeśli pojawią się zagrożenia lub konieczność zmian w funkcjonowaniu miasta" - zakończył swój wpis Jacek Sutryk.

Wody Polskie oceniają, że kulminacja fali powodziowej na Odrze we Wrocławiu nastąpi tej nocy i będzie niższa niż w 1997 roku. Fala ma utrzymać się we Wrocławiu przez kilka dni.

00:45

Mieszkańcy Marszowic wciąż walczą i zabezpieczają sytuację na wałach Bystrzycy. Według naszych informacji doszło tam do dwóch przecieków - jeden z nich został już zatamowany, przy drugim pracuje 70 strażaków. Poziom wody tam spada.

00:20

Wrocław - Odra nocą. Nasz reporter rozmawiał z mieszkańcami:

Zdjęcia: Mateusz Łapot

00:05

23:43

22:46

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych.

Gościem programu specjalnego Radia Wrocław był wiceprezes MPWiK, Przemysław Gałecki:

00:00
00:00

Jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia. Teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią - czytamy w komunikacje. 

Procesy uzdatniania wody są pod ciągłym nadzorem technologicznym oraz laboratoryjnym. Woda jest regularnie badana – nadal spełnia wszystkie normy i jest zdatna do picia.
Jeśli wyniki laboratoryjne pogarszałyby się będziemy natychmiast o tym informować Mieszkańców i opinię publiczną.

Godzina 22:25

 

Podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu o godz. 18 prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska mówiła z kolei, że fala kulminacyjna przejdzie dziś około północy. "Prognozowany stan to 559 cm, co stanowi 170 cm mniej niż maksimum z 1997 roku, czyli to powinno przejść przez Wrocław bez większych szkód. Kumulacja będzie rozciągnięta w czasie i może trwać kilka dni, od 21 września powinien następować spadek"  

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier Donald Tusk zaapelował do mieszkańców Wrocławia o niewchodzenie na wały przeciwpowodziowe. Dodał, że zabronione jest też jeżdżenie po wałach wszelkiego rodzaju pojazdami.

Aktualizacja z godz. 19:15 dotycząca Odry:

Wg najnowszych informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB fala powodziowa na Odrze uległa wypłaszczeniu i wydłużeniu.

Obecnie wodowskaz w Trestnie wskazuje 560 cm (stan na godz. 19:10). W godzinach nocnych przewiduje się nieznaczny wzrost poziomu wody - o około 20 cm.

W/g IMGW NIE POWINIEN wystąpić dalszy wzrost stanów wody na Odrze.

Poziom wód na Odrze i innych rzekach we Wrocławiu. Dane IMGW z godz. 20.50. 

Odra - wodowskaz Trestno: obecnie 586 cm
stan alarmowy: 450 cm.
Prognoza kulminacji na 19-20.09: minimum – 555, maksimum 575 cm (w 1997 r.: 724cm)

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 355 cm
stan alarmowy: 270 cm
Prognoza na 19.09: 350 cm
Prognoza na 20.09: 354 cm

Oława - wodowskaz Oława: obecnie 743 cm
stan alarmowy: 250 cm
Prognoza na 19.09: 368 cm
Prognoza na 20.09: 319 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 389 cm
stan alarmowy: 300 cm
Prognoza na 19.09: 382 cm
Prognoza na 20.09: 356 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 141 cm
stan alarmowy: 200 cm
Prognoza na 19.09: 142 cm
Prognoza na 20.09: 141 cm

W związku z tym, że prognozy dla Odry są niższe niż prognozowano wcześniej, prawdopodobnie nie będzie otwierany bypass dla Odry do Widawy.

 


Komentarze (8)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~SUDECIAK2024-09-19 09:43:13 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
O g.08.50 na wodowskazie Trestno było 638 cm.Woda przyrasta w tempie 5 cm/godz.Gdy przekroczy 705 cm zgodnie z prognozami może przelać w niektórych miejscach wały we Wrocławiu.
~suchastopa2024-09-19 09:27:28 z adresu IP: (216.222.xxx.xxx)
czy w tych Marszowicach rzeczywiscie bylo takie zagrozenie? cokolwiek sie tam dzialo?
~T242024-09-19 08:26:56 z adresu IP: (2a01:112f:4113:fa00:f506:x:x:x)
Czy otwarto już kanał Odra-Widawa? Wczoraj jeszcze był zamknięty. Dlaczego, kiedy woda w mieście jest już tak wysoka?
~Gość2024-09-19 07:22:41 z adresu IP: (2a00:f41:7088:cf28:19b1:x:x:x)
Jak to się skończy to wszyscy powinni być rozliczeni za brak budowy zbiornika "Kamieniec" takiego jak w Raciborzu - to fala z Nysy Kłodzkiej sieje spustoszenie , a ta odrzańska jak widać jest w miarę opanowana ( w Opolu nie dzieją się dramaty). Po prostu suweren powinien rozliczyć do spodu - kto i dlaczego zaniechał budowy mimo wysiedlenia Pilc.
~Ekologz.2024-09-19 06:27:01 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Dać Urszuli kajak i niech płynie.
~Fan2024-09-18 22:31:07 z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Gdyby tak uczniowie mogliby korygować wyniki zadań...
~Szczyt2024-09-18 19:50:30 z adresu IP: (2a02:a317:e3c3:300::x:x:x)
Mamy prognozowany szczyt w Trestnie 574 cm. Prognoza do dalszych wzrostów zaktualizowana do 583 cm.
~Pumpiarz122024-09-18 16:45:08 z adresu IP: (2a04:4e41:10:2c::1757:x:x:x)
Znowu wypłaszczenie krzywej- tym razem woda. Naukowcy odkryli kurtozę rozkładu normalnego, teraz wszyscy ją nienawidzą. Zobacz jak.