Sytuacja w regionie. Sprawdzamy jak radzą sobie gminy

WK, RW | Utworzono: 2024-09-17 16:23 | Zmodyfikowano: 2024-09-17 18:13
Sytuacja w regionie. Sprawdzamy jak radzą sobie gminy - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

Gmina Milicz

Sytuacja w gminie Milicz jest stabilna. Stany wody są lekko podwyższone, rzeka Barycz się utrzymuje w normie. Wszystkie przewidywania wskazują, że do jutra sytuacja ma się uspokoić.

Piasek niezmiennie pozyskać można w remizach strażackich, rozmieszczonych na terenie całej gminy. W celu dodatkowych informacji należy kontaktować się z Urzędem Miejskim w Miliczu, pod numerem +48 71 38 40 004.

Gmina wiejska Oleśnica

Na ten moment woda w rzece Widawa nie przekracza stanu alarmowego. Prowadzone są zbiórki niezbędnych artykułów przeznaczonych dla powodzian z południowej części Dolnego Śląska.

Więcej informacji uzyskać można pod numerem: 713 140 200.

Gmina Jordanów Śląski

Dziś sytuacja jest znacznie spokojniejsza w porównaniu z wczorajszym dniem. Woda w rzece Ślęza ma bardzo wysoki stan, znacznie wyższy, niż ten w 1997 roku.

Gminne groble oraz worki z piaskiem zabezpieczyły teren zabudowy mieszkalnej – nie zalało gospodarstw domowych i budynków. Woda z potoków zalała tereny rolne. Najwięcej wody stoi na obniżeniach – w tych miejscach trzeba ją wypompowywać.

Stoi również woda w samej wsi Jordanów Śląski, wzdłuż ulicy Wrocławskiej (od nr domu 1 do nr 15). Zalane zostały również tereny starych gospodarstw rolnych, znajdujących się na dużym obniżeniu terenu.

Ujęcia wody na terenie gminy nie zostały podtopione. Sieci wodne i wodociągi są sprawne, co sprawia, że woda jest zdatna do picia.  W ramach wewnętrznego zarządu nad siecią wodną zlecono ponowne sprawdzenie wody, by potwierdzić informację dotycząca zdatności wody do picia.

Gmina Kobierzyce

Sytuacja na ten moment w gminie wygląda dobrze. Podwyższony jest stan wody w rzece Ślęza. W tym momencie trwa podnoszenie i umacnianie wałów.

Organizowana jest zbiórka pomocy artykułów niezbędnych dla powodzian. Jest duże zapotrzebowanie na artykuły takie, jak chociażby woda. Odzież nie jest przyjmowana. Miejscem, w którym można składać rzeczy, jest Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji (KOSiR). Pierwszy transport właśnie pojechał w kierunku południowej części Dolnego Śląska.

Zabezpieczonych na ten moment jest aż 30 tysięcy worków z piaskiem. Gmina służy pomocą gminom sąsiednim. 5 tysięcy worków z piaskiem wysłanych zostało do Gminy Kąty Wrocławskie.

W celu pozyskania worków należy się zwrócić do sołtysów miejscowości – ci mają bezpośredni kontakt z gminną sekcją zarządzania kryzysowego.

Gmina Siechnice

Gmina opublikowała na swojej stronie facebookowej informację dotycząca dostępności miejsc parkingowych.

1. Siechnice przy ul. Opolskiej (teren PPO)
2. Droga Iwiny-Zacharzyce na ul. Ostoja Myśliwych. UWAGA!!! NA ULICY OSTOJA MYŚLIWYCH NALEŻY PARKOWAĆ TYLKO PO JEDNEJ STRONIE ULICY.

Dla mieszkańców Blizanowic, Trestna, Mokrego Dworu oraz Kotowic zostały udostępnione parkingi w Żernikach Wrocławskich, które będą oznakowane. Podczas parkowania może być przeprowadzona weryfikacja miejsca zamieszkania.

1. Żerniki Wrocławskie przy ul. Kolejowej – Szkoła Podstawowa (nowa część)
2. Żerniki Wrocławskiej przy ul. Parkowej – obiekt sportowy

UWAGA! Właściciele terenu nie ponoszą odpowiedzialności cywilnej za pozostawione pojazdy.

Gmina wiejska Lubań

Sytuacja jest stabilna, podciekają wody gruntowe. Miejscowości, które najbardziej ucierpiały w regionie gminy, to: Kościelnik, Uniegoszcz, Radogoszcz oraz Nawojów Śląski i Łużycki. W tych miejscowościach rzeka znajduje się zarówno w głównym korycie rzeki oraz poza nim.

Za koordynację akcji ratunkowych odpowiada Państwowa Straż Pożarna – ona również odpowiedzialna jest za wydawanie worków z piaskiem.

Gmina Bierutów

Stan alarmowy rzeki jest przekroczony, lecz wciąż utrzymuje się on w korycie. Tereny blisko rzeki są ciągle patrolowane przez władze gminy. Prowadzony jest również nadzór wodny. Jutro odbędzie się kolejne spotkanie sztabu kryzysowego.

Worki z piaskiem zabezpieczone są w Bierutowie. W razie potrzeby uzyskania worków, należy zadzwonić pod numer 690 018 820.

Gmina Żmigród

Sytuacja jest stabilna. Są wysokie stany wód, w dwóch miejscach linia wody wskazuje na stan alarmowy (dotyczy rzek znajdujących się na północ od Żmigrodu: rzeka Barycz, rzeka Orla). Rzeka Sąsiecznica również ma stan wysoki, lecz nie osiągnęła ostrzegawczego stanu.

W miejscowości Ruda Żmigrodzka dwie posesje lekko podtopione przez kanał Ługa. Wynika to z „cofnięcia” rzeki Barycz, która powoduje „wylewanie”. Szkoły są bezpieczne, zajęcia dla dzieci odbywają się.

Gmina Sobótka

Sytuacja w gminie została na ten moment opanowana. Woda znajdująca się w Rogowie Sobóckim już opada. Część obwodów niskiego napięcia pozostaje bez prądu. Powołana została już komisja do szacowania szkód w celu pomocy poszkodowanym rolnikom.

Sytuacja najpoważniej wygląda w Okulicy - pracują tam aktualnie 3 zastępy, zapory są przygotowane. Mieszkańcy wszystkich miejscowości mają zdatną wodę do picia, nie ma żadnych ofiar śmiertelnych.

Komunikacja podmiejska działa, trasa kolejowa z Sobótki do Wrocławia jest już przejezdna.

Gmina Zagrodno

Sytuacja również jest tam opanowana. Mieszkańcy są bezpieczni, mają dostęp do wody pitnej, drogi są przejezdne. Rzeka Skora, osiągając 145 cm, przeszła ze stanu alarmowego w ostrzegawczy.

Gmina dzieli się workami z piaskiem i jest w trakcie przekazywania 17 tysięcy worków dla gminy Oława.

Gmina Żórawina

Sytuacja w gminie pozostaje zmienna i dynamiczna. Największe zagrożenie stanowi rzeka Ślęza, której fala jest stale monitorowana. W rzece Żelince stan rzeki się podnosi. Wczoraj trwała walka o wieś Pasterzyce, w której wał zabezpieczył miejscowość.

Zbiornik w Starym Śleszowie się wylewa. Gmina ma do dyspozycji 500 ton piasku i wydaje mieszkańcom worki. Sztab kryzysowy razem z OSP realizują skoordynowane działania, mieszkańcy są bezpieczni.

4 drogi zostały zamknięte - droga powiatowa na odcinku Bogunów-Pasterzyce, droga wojewódzka 346 w okolicach Marcinkowic oraz dwie drogi gminne pod autostradą 395.

Gmina Wisznia Mała

Sytuacja w Szewcach jest opanowana, stan rzeki Widawy dość niski, a mieszkańcy bezpieczni. Gmina zapewnia im worki z piaskiem oraz opiekę i pomoc w razie potrzeby. Pani Sołtys Szymanowa Anna Mielniczek przekazuje, że w miejscowości wszystko znajduje się pod kontrolą. Tereny są zabezpieczane workami, drogi przejezdne, a służby gminne zapewniają pomoc mieszkańcom, m.in osobom starszym.

Gmina Otmuchów (woj. opolskie)

Dzisiejsza sytuacja powodziowa na terenie Gminy Otmuchów jest stabilna. Obecnie dopływ do jeziora Otmuchowskiego wynosi 562 m3 a zrzucane są 670 m3 wody. Przez noc tendencja wyglądała tak, że gmina więcej wody się pozbywała, niż jej napływało. Woda spada. W tym momencie szacowane są straty w celu najszybszego szacowania strat.

W miejscowości Kałków (woj. Opolskie) uszkodzona jest droga - miejscowość pozbawiona jest wody i prądu

Zawieszone zostają zajęcia lekcyjne oraz wychowawczo-opiekuńcze w Zespole Szkolno-Przedszkolnym i Żłobkowym w Kałkowie.  Gmina otrzymała z Rządowych Rezerw Strategicznych wodę pitną w butelkach.

Gmina Jawor

Jak przekazuje burmistrz Jawora Emilian Bera, poziom Nysy Szalonej spada. Dziś rano wynosił 174 cm, na ten moment jest to już 148 cm, co oznacza że spadł o 2 cm poniżej poziomu alarmowego. Gmina monitoruje sytuację i liczy na dalszą stabilizację.

Gmina Leśna

Woda powoli opada. Trwają prace komisji do szacowania strat. Strażacy nadal wypompowują wodę z piwnic. Do walki z powodzią zużyto 22 tysiące worków na piasek i około 750 ton piasku.

Mieszkańcy gminy, którzy potrzebują pomocy od władz miasta powinni zgłosić się do sekretariatu gminy Leśna, pod numerem: 75 721 12 39.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.