Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze
Śledztwo prowadzone jest w sprawie przerwania wału przeciwpowodziowego w Jeleniej Górze - Cieplicach poprzez wykopanie w nim przepustów przy użyciu koparki. Miało to spowodować zalanie ulic Lubańskiej, Dworcowej i Sobieszowskiej oraz terenów mieszkalnych położonych w tej dzielnicy.
Prok. Węglarowicz-Makowska przekazała, że ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że przekopu najprawdopodobniej dokonano w celu przekierowania wody, która gromadziła się na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych w Cieplicach.
Policja od poniedziałku prowadzi czynności w tej sprawie. „Prowadzimy postępowanie w kierunku stworzenia zagrożenia i przerwania infrastruktury krytycznej. Czynności są prowadzone po zgłoszeniach mieszkańców, które do nas wpłynęły. Obecnie zbieramy materiał dowodowy, przesłuchujemy świadków, zabezpieczamy zdjęcia i dokumentację filmową” – powiedziała podinsp. Edyta Bagrowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej w Jeleniej Górze.
Śledztwo prowadzone jest w ramach art. 163 par. 1 pkt. 2 k.k. Zgodnie z zapisem, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
O "objęcie śledztwa osobistym nadzorem w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy" zaapelował we wtorek do Adama Bodnara były wiceminister sprawiedliwości, europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W piśmie skierowanym do szefa MS Śmiszek ocenił, że "szczególnie istotne jest, aby poszkodowani w wyniku tych zdarzeń mieszkańcy i mieszkanki mogli liczyć na sprawne działania państwa w przypadku nieuczciwego wykorzystywania tej sytuacji do celów prywatnych".
W piątek 13 września uległ podtopieniu należący do Piotra Śledzia ośrodek Holiday Park&Resort znajdujący się w części Jeleniej Góry zwanej Cieplicami. W skład kompleksu wchodzi 214 domków oddanych do użytku dwa lata temu. Tego samego dnia w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia zbulwersowanych mieszkańców miasta, którzy twierdzili, że – żeby zmniejszyć skutki wezbrania wody na terenie ośrodka – sprowadzono koparki, które utworzyły przepust w wale przebiegającym wzdłuż ulicy Sobieszowskiej, co poskutkowało zalaniem sąsiadującej z kompleksem części miasta.
Straż pożarna przekazywała w poniedziałek, że nie ma informacji o tym, żeby "ktoś uszkadzał wały i robił przy nich coś, w wyniku czego mogłyby zostać zalane tamte okolice".
"Zalaniu uległo trzy czwarte Cieplic. W tym także Holiday Park, w którym były prowadzone działania: ewakuacja sprzętu, samochodów, a następnie także ludzi” – tłumaczył rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze Krzysztof Zakrzewski. Podkreślił przy tym, że: „był taki napór wody, która wylewała się i z koryta rzeki, i z wszystkich dopływów rzeki Kamiennej, że gdzieś to musiało się wylać”.
O pilne wyjaśnienie sprawy zaapelował do Prokuratora Generalnego europoseł Krzysztof Śmiszek. - Liczę, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i jeśli doniesienia się potwierdzą, zostaną wyciągnięte konsekwencje. Nikt nie stoi ponad prawem - mówi poseł.
<<<ZALANE ULICE, DOMY I CMENTARZ. TAK WYGLĄDAŁA W WEEKEND SYTUACJA W JELNIEJ GÓRZE>>>
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.