Sytuacja w innych miejscowościach – Oława: Wójt potwierdza otwarcie polderu
Najnowsze informacje o stanach wód rzek podane przez Biuro Prasowe UM o godzinie 17.00: (stan na godz.14:00)
-Odra - wodowskaz Trestno: obecnie 361 cm (woda poniżej stanu ostrzegawczego)
stan ostrzegawczy: 380 cm
stan alarmowy: 450 cm
Prognoza na 18.09: 663 cm
-Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 303 cm
stan ostrzegawczy: 230 cm
stan alarmowy: 270 cm
Prognoza na 16.09: 352 cm
-Oława - wodowskaz Oława: obecnie 291 cm
stan ostrzegawczy: 200 cm
stan alarmowy:250 cm
Prognoza na 17.09: 301 cm
Prognoza na 18.09: 230 cm
- Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 299 cm
stan ostrzegawczy: 270 cm
stan alarmowy: 300 cm
Prognoza na 17.09: 352 cm
Prognoza na 18.09: 346 cm
-Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 146 cm
stan ostrzegawczy: 150 cm
stan alarmowy:200 cm
Prognoza na 17.09: 352 cm
Prognoza na 18.09: 346 cm
-Chałupki- stan bieżący: 683 cm
stan ostrzegawczy: 300 cm
stan alarmowy: 420
Prognoza na 18.09: 341 cm
Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy:
Godzina 22.40 Wójt Gminy Oława Artur Piotrowski potwierdza otwarcie polderu zalewowego Oława-Lipki na antenie Radia Wrocław:
Godzina 20.15:
"Zamknięcie drogi Oława- Jelcz Laskowice i otwarcie polderu to prawdopodobnie późne godziny nocne"
Godzina 20.00
Mieszkańcy podoławskich wsi, Stary Górnik i Stary Otok, protestują przeciwko otwarciu polderu zalewowego Oława-Lipki. Pozwoliłoby to rozlać część wody z Odry i zmniejszyć nadchodzącą falę kulminacyjną. Tylko, że wtedy obie te wioski zostaną zalane. Mieszkańcy już zapowiadają, że swoich domów nie opuszczą:
"Ja się stąd nie ewakuuję. Już trzy powodzie żeśmy tu przeżyli i na prawdę nigdzie nie mam zamiaru wyjeżdżać. Niech w końcu zrobią porządek z tym polderem. Jak oni twierdzą, że to jest polder, dlaczego mieszkamy na tym polderze"
Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń tłumaczy że, czy polder zostanie zamknięty, czy otwarty, to i tak dojdzie do podtopień:
"Ludzie próbują układać worki z piaskiem. To nie jest rozwiązanie. Nie zawsze worki z piaskiem są w stanie, przy takiej fali, zatrzymać. Ten polder i tak zostanie zalany, bo poziom jest na tyle wysoki, że się będzie po prostu przelewać"
Decyzja o otwarciu polderu jeszcze nie zapadła.
Godzina 19.00
Starosta Oławski informuje: "Zostało przynanych 200 żołnierzy: 100 - dla Oławy, 50 dla Gminy Oława, 50- Jelcz Laskowice. Pozytywna informacja- prognozowana fala ma być niższa, ma wynosić 770cm.
Drogi na polderze Oława - Lipki na ten moment nie zostaną zamknięte".
Piotr Roman, prezydent Bolesławca:
O godzinie 18.45 gościem Radia Wrocław był Wójt Andrzej Janiec, Wójt Gminy Bolesławiec, który zobrazował aktualną sytuację w rejonie:
"Jeśli chodzi o Krępnicę mamy odcięty dojazd z dwóch stron. Zarówno od strony Bolesławca i Dąbrowy Bolesławieckiej. Woda, która się przedarła na drogi ma tak silny nurt, że nawet duże wozy OSP są ściągane. Także nie podejmujemy próby kontaktu. Nie podejmujemy próby dotarcia na ten teren. Z tego co wynika z naszych informacji mieszkańcy już się ewakuowali, nikt nie został. Na ten moment lustro wody cały czas się podnosi".
Godzina 17.00:
Pełna ewakuacja miejscowości Krępnica. Woda dociera pod umocnienia wałów. Oba wjazdy od Bolesławic i od Dąbrowy Bolesławieckiej są nieprzejezdne. Ze względów bezpieczeństwa ewakuacji podlegają mieszkańcy i ochotnicy układający umocnienia. Jedyna alternatywa to będzie droga przez las w kierunku Kliczkowa - informuje Gmina Bolesławiec. Z kolei miasto Bolesławiec odwołało zajęcia w szkołach również jutro.
Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich:
Gmina Ścinawa, powiat Lubiński
"Drodzy mieszkańcy przed chwilą otrzymałem informację od komendanta straży gminnej ,że dziś w nocy może nastąpić ewakuacja naszej Ścinawy. Osoby chętne proszę o kontakt zostaną one przetransportowane do Bystrzycy na koszt gminy" - poinformował o dozinie 16.00 Sołtys Ścinawy
Gmina Czernica
Na Stronie Urzędu Gminy Czernica pojawiło się nagranie z oficjalnym stanowiskiem Jarosława Jagielskiego - Wójta Gminy Czernica w sprawie wałów w Kamieńcu Wrocławskim:
Gmina Mietków
Gmina Leśna
W Gminie Leśna władze czekają na opadnięcie wody w celu oszacowania strat. Miasto dotknęły silne podtopienia – kilka ulic jest nieprzejezdnych, a w paru domach zalane zostały piwnice.
Powodzią najbardziej dotknięte zostały miejscowości wzdłuż rzeki Kwisy: Kościelniki Górne, Kościelniki Średnie, Smolnik oraz Szyszkowa.
Na terenie gminy woda jest zdatna do picia. Wyjątkiem jest miejscowość Szyszkowa, która z uwagi na podwyższone parametry mętności i barwy podstawiła dla mieszkańców dwie cysterny z wodą.
Do podbudowywania i wzmocnienia wałów użyto aż 20 tys. worków z piaskiem, a pomocą w ich układaniu służyli mieszkańcy.
Gmina Długołęka
Sytuacja stabilna, przygotowywane są worki z piaskiem. Na Widawie nie odnotowano podwyższonych stanów, władze gminy przygotowują się na następne fale.
Władze dementują fałszywe informacje odnośnie wysadzenia wałów.
Worki z piaskiem dostępne są dla mieszkańców na terenie Zakładu Usług Komunalnych. Można samodzielnie spakować piasek do worków.
Jelcz Laskowice
Worki z piaskiem godzina 13.00
Worki wydawane są w Zakładzie Gospodarki Komunalnej
Gmina Złotoryja
Sytuacja stabilna, koryto rzeki Kaczawy wypełnione.
Poziom wody poniżej 4m w Rzymówce, co oznacza stan alarmowy.
Od 4,10m stan powodziowy.
Worki z piaskiem:
Workami dysponują sołtysi, władze miejscowości. Dostępny jest numer do zarządzania kryzysowego miasta Złotoryi, pod który można dzwonić. 602 438 905.
Wisznia Mała
Rzeki lokalne (Ława, Mienia) pod kontrolą. Stany rzek są bezpieczne, bez zagrożeń od początku opadów.
Stan rzeki Widawa nie przekroczył stanu ostrzegawczego.
Stan rzeki: 145 cm
Stan ostrzegawczy: 150 cm
Stan alarmowy: 200 cm
W gminie Wisznia Mała codziennie odbywają się posiedzenia sztabów kryzysowych. Aktualnie gmina "czeka" na spuszczenie wody ze zbiorników retencyjnych.
Worki z piaskiem:
W przypadku potrzeby uzyskania worka z piaskiem, mieszkańcy gminy powinni zwrócić się do sołtysów wsi.
Gmina Mietków
Bezpiecznie, miejscami woda wypływa na drogę. Wg. doniesień sztabu kryzysowego nie dzieje się na ten moment nic niepokojącego.
Tama Mietków (Zapora Wodna w Mietkowie) trzyma. Jest w niej duży zapas miejsca na wodę.
Worki z piaskiem:
W tym momencie trwa uzupełnianie worków z piaskiem. Piasek dowożony jest w najbardziej niebezpieczne miejsca, aby otrzymać piasek, należy zwrócić się do Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod nr. 508 721 811.
Gmina Żórawina
Sytuacja w Gminie Żórawina jest stabilna. Workowane są wszystkie zagrożone miejsca przy rzekach.
Worki z piaskiem:
Gmina Żórawina nie udostępnia mieszkańcom gminy worków "do ręki". Gmina samodzielnie umacnia miejsca zagrożone.
Gmina Czernica
Gmina przygotowuje się na "najgorsze". Decyzje władz miasta uzależnione są od decyzji wojewody, których NADAL BRAKUJE.
Strażacy z OSP kładą piasek w miejscach historycznie najtrudniejszych, odnosząc się do wydarzeń z 1996 roku. Uczestniczą w tym również sołtysi i radni.
Worki z piaskiem:
Piasek nie jest wydawany "od ręki" mieszkańcom gminy. Radni i sołtysi mają do niego dostęp, do nich należy kierować prośby odnośnie piasku.
Gmina Siechnice
Aktualnie stan wody jest zgodny z modelami przedstawionymi wczoraj (15.09). IMGW ma jakiś miernik w Oławie (rozmówca tej informacji nie był pewien), który wskazuje, że woda jest o 20 cm niższa, niż ta sięgająca stanu ostrzegawczego.
Władze miasta razem ze strażakami ochotnikami rozpoczęły prace wzmacniające wały oraz prace zabezpieczające domów objętych pogotowiem przeciwpowodziowym.
O 15 w gminie Siechnice będzie kolejny sztab powiatowy, a potwierdzaniem potrzeb mieszkańców koordynują strażacy z OSP.
Worki z piaskiem:
Dla mieszkańców otworzony został punkt poboru worków. Mieszkańcy pobrać je mogą na parkingu "Błękitna Laguna".
Gmina Jawor
Sztab kryzysowy ciągle pracuje.
Worki z piaskiem:
Worki wydawane są na przeciwko Wyszyńskiego 13, "na przeciwko POM-u". Worki można samemu sobie nasypać. Mieszkańcy ile potrzebują, tyle mogą wziąć.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.