Alarm przeciwpowodziowy: Miejski sztab kryzysowy we Wrocławiu
16.09
Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego ewakuuje swoje zbiory:
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w poniedziałek, że według prognoz fala powodziowa na Odrze zacznie przechodzić przez miasto w środę około godz. 18:00. Rozpoczęto umacnianie wałów w różnych częściach miasta:
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/144190/Prezydent-Wroclawia-spodziewamy-sie-fali-powodziowej-na-Odrze-w-srode-okolo-18-00
Kolejki do punktu odbioru worków z piaskiem na ul. Długiej we Wrocławiu:
We Wrocławiu działają dwa punkty zbiórki darów dla powodzian:
Od rana można przynosić produkty żywnościowe, wodę i chemię na stadion Arena Tarczyński i do Czasoprzestrzeni na Sępolnie. Przed południem w zajezdni Dąbie pojawiły się pojedyncze osoby, które przywiozły najpotrzebniejsze rzeczy:
Koordynator stowarzyszenia Tratwa przyznaje, że na razie jeszcze darów jest niewiele, ale liczy na to że wrocławianie rusza jeszcze z pomocą:
Do Czasoprzestrzeni dar można przynosić do godziny 20:00 , punkt na stadionie ma być czynny do 21:00.
Wrocławianie od rana szturmują sklepy spożywcze. Przed niektórymi marketami już przed godziną 6:00 ustawiały się kolejki klientów. Na półkach robi się pusto, ale cały czas są dostarczane nowe palety:
Dr. Radosław Stodolak, hydrolog w Radiu RAM mówił jak obecnie wygląda sytuacja w regionie:
Tomasz Sikora z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w rozmowie z Pawłem Gołębskim z Radia RAM, przybliżył jak obecnie funkcjonuje miasto w związku z rozporządzeniem prezydenta Wrocławia o alarmie przeciwpowodziowym w mieście:
Oświadczenie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka:
Czy we Wrocławiu można pić kranówkę?
Na zalanym terenie pij wodę butelkowaną - taki alert RCB wysłało do mieszkańców Wrocławia. Magistrat uspokaja, że kranówka we Wrocławiu nadaje się do spożycia prosto z kranu, bez przegotowania i dodatkowego filtrowania.
"Absolutnie dementuję, ten komunikat nie dotyczy Wrocławia. We Wrocławiu działają dwa zakłady produkcji wody, Mokry Dwór i Na Grobli - obydwa są w pełni sprawne. Wszystkie procesy uzdatniania wody są w pełni sprawne, więc nie ma takiego zagrożenia we Wrocławiu" -wyjaśnia Przemysław Gałecki z MPWiK.
W wielu miejscach jednak picie wody z kranu nie jest bezpieczne - tak jest w większości zalanych miast - jak Kłodzko czy Jelenia Góra.
15.09
We Wrocławiu mamy alarm przeciwpowodziowy. Taką decyzje podjał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Po posiedzeniu Miejskiego Sztabu kryzysowego prezydent powiedział, ze woli przyjąć scenariusz bardziej pesymistyczny, który zakłada więcej działań na rzecz ochrony miasta przed wodą:
"Podjęcie zestawu ponad 250 działań, bardzo różnych działań, przez różne służby. To oznacza stały monitoring wałów, to oznacza podniesienie wałów na niektórych odcinkach, na przykład jutro będziemy to już robić na Kozanowie na wysokości jednostki policji. Podobnie na Opatowicach. To oznacza pewne działania które RZGW musi podjąć na kanale miejskim"
Kolejne posiedzenie sztabu zapowiedziano na poniedziałkowy ranek.
Na miejscu Beata Makowska, która relacjonuje na żywo:
Zanim fala kulminacyjna na Odrze i jej dopływach dotrze do Wrocławia to najpierw będą z nią walczyć mieszkańcy powiatu wrocławskiego – powiedział po posiedzeniu miejskiego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, Włodzimierz Chlebosz starosta Wrocławski. Musimy być gotowi – dodał:
„Jeszcze do wczoraj było mówione, rozmawialiśmy o tym bardziej co może się wydarzyć, teraz już mówimy ile wody może przypłynąć jakie działania powinny być podejmowane przez włodarzy gmin”
Na wrocławskim sztabie obecna była także posłanka Anna Sobolak, która podkreślała, ze nie może być mowy aby poświęcać mienie jednych, aby ratować mienie innych. Gminy: Oława, Jelcz laskowice, Czernica Kąty Wrocławskie, czy Kobierzyce muszą działać wspólnie.
"Patrzymy na problem aglomeracyjnie, Problem nie dotyczy samego Wrocławia, ale nim woda dotrze do Wrocławia, będzie przebiegała przez wszystkie wymienione wcześniej gminy, próbujemy się konsolidować, wspólnie działać tak , aby zabezpieczyć jak najwięcej zdrowia, życia i mienia ludzkiego”
Wrocławianie z coraz większym niepokojem patrzą na Odrę i jej dopływy. Sporo osób już dzisiaj pojawiło się w Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu z pytaniem czy mogą odebrać worki z piaskiem. - No i odprawiano nas z kwitkiem – powiedział nam jeden z zainteresowanych:
Od jutra od godziny 12 w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta przy Długiej, będą rozdawane mieszkańcom worki z piaskiem. Jedna osoba będzie mogła pobrać max 20 worków.
Sytuacja jest dynamiczna ale cały czas jesteśmy dobrej myśli, że Wrocław jest gotowy na podwyższony stan na rzekach – powiedział radiu Wrocław po posiedzeniu miejskiego sztabu kryzysowego Wojciech Adamski, prezes spółki TBS Wrocław:
„Jeże;li chodzi o wysokość fali to ona będzie w różnych miejscach różna, ale tutaj kluczowe jest natężenie przepływu. Przez Wrocław może bezpiecznie przepłynąć 2800 metrów sześciennych na sekundę. Przepłynie na razie 700”
Na posiedzeniu sztabu obecny był także Andrzej Mańkowski dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Musimy być gotowi na każda ewentualność - powiedział:
„Oglądać się za siebie, być uważnym, informować nas, ze są osoby, które są zestresowane tą sytuacją, że potrzebują naszego wsparcia, i wtedy będziemy reagować oczywiście. Współpracujemy z naszymi aktywnymi organizacjami pozarządowymi, organizujemy wolontariat. Nie wiemy jak ta sytuacja będzie się rozwijać, ale chcemy być gotowi na każdą ewentualność. Na pewno nie pozwolimy, aby jakikolwiek wrocławianin został bez pomocy”.
Najpoważniejsza sytuacja w stolicy regionu ma wystąpić od poniedziałku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.