Wrocław. Sytuacja hydrologiczna jest stabilna [RAPORT]
Raport poranny dla Wrocławia. Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia/Facebook
Opady deszczu - choć miejscami były intensywne w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę nie powinny być zagrożeniem dla miasta. Dla nas istotne stają się rzeki. Ich omówienie w drugiej części tego raportu. Najpierw sytuacja bieżąca:
- Sobota (14.09) – opady były do 15 l/m2
- Noc z soboty/niedzielę (14/15.09) – opady miejscami intensywne do 35 l/m2
- Niedziela (15.09) – 16 l/m2
- Poniedziałek (16.09) - 6 l/m2
We Wrocławiu sytuacja jest stabilna pod względem hydrologicznym. Problemem był mocny wiatr - w porywach 85 km/h, który przewrócił w sobotę trzy drzewa, w tym jedno na sieć trakcyjną (Ołtaszyńska, Łubinowa, al. Różyckiego) Udało się je usunąć.
MPWiK - dane na niedzielę, godz. 06.00:
- Poziom kolektora przed Wrocławską Oczyszczalnią Ścieków – 4,00 m (63% wykorzystanej maksymalnej retencji, czyli wykorzystanej pojemności kolektora Odra).
- Napływ na Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków - 6500 m3/h (średnia intensywność)
- Zbiorniki retencyjne – w pełni sprawne, spełniają swoją funkcję
- Port Północ
- obiekt pracuje w pełni sprawnie - Port Południe
obiekt pracuje w pełni sprawnie - Przelewy deszczówki do odbiorników - nie są wykorzystywane
- Kluczowe zgłoszenia – Brak większych podtopionych obszarów
- Zagrożenia pod wiaduktami – brak
Dodatkowo MPWiK informuje, że wszystkie urządzenia, zarówno służące uzdatnianiu wody jak i odprowadzaniu wody i deszczówki pracują prawidłowo. Kolektory miejskie dobrze wykonały swoje zadanie i są pełne. Nie ma zagrożenia dla pracy miejskiej oczyszczalni ścieków, która także przejmuje wodę deszczową z miejskich kolektorów. Kolektor przed Wrocławską Oczyszczalnią Ścieków ma rezerwy. Spodziewamy się ulewnych deszczy w nocy i w niedzielę. Jesteśmy gotowi, by nadmiar deszczówki odpompowywać bezpośrednio do Odry.
ZDiUM: Ostatniej doby wpłynęło 48 zgłoszeń, wyczyszczono wpusty w 29 lokalizacjach. W mieście pracują ekipy oczyszczające. W związku z tym pracownicy mają dwie prośby do mieszkańców: by nie zgłaszać miejsc „na zapas”, oraz by nie parkować samochodów w miejscach gdzie jest w jezdni wpust. Nie możemy takiego pojazdu odholować, a jednocześnie nie mamy szansy oczyścić takiej zatkanej studzienki.
Oczyściliśmy odwodnienia Narodowego Forum Muzyki. To problematyczny budynek a szczególnie znajdujący się przed nim plac Wolności - ponieważ kilkanaście lat temu zostało tam źle zaprojektowane i zbudowane odwodnienie. Mamy już zaplanowaną przebudowę tego systemu poprawiająca błędy na przyszły rok — na razie pracujemy tam hydrodynamicznim przeczyszczając wpusty.
Straż Pożarna w ciągu ostatnich kilkunastu godzin nie musiała nigdzie odpompowywać wody. Pomagała natomiast przy usuwaniu połamanych gałęzi i drzew.
olicja ma podwyższony stan gotowości - w mieście i powiecie aktywnie pracuje 250 policjantów prezencji i drogówki, którzy w razie potrzeb w koordynacji ze Sztabem Zarządzania Kryzysowego są delegowani do zadań szczególnych.
Mamy deklarację, że w razie potrzeby pomocą służyć będą żołnierze regularni i WOT. Ich zadysponowanie odbędzie się w razie potrzeby w porozumieniu ze sztabem wojewódzkim Wojewody Dolnośląskiego.
Stan rzek:
- Ruch pasażerski i towarowy na Odrze został wstrzymany. Usunięto z rzeki pływające pomosty.
- W sobotę administratorzy ponownie przetestowali urządzenia hydrotechniczne na rz. Oława, Ślęza i Bystrzyca. Czekamy na raport pokontrolny.
- Na terenie Wrocławia mamy przekroczony stan ostrzegawczy na wodowskazie Oława (o 4 cm).
- Sama rzeka ma we wcześniejszym odcinku przekroczony stan alarmowy w Zborowicach.
- Po przekroczeniu stanów alarmowych będziemy wprowadzać alarmy na danych rzekach na terenie miasta.
- Sytuacja na rzekach jest bardzo dynamiczna i co godzinę zmieniają się prognozy matematyczne IMGW. Obecne prognozy są dla Wrocławia neutralne - choć dojdzie do przekroczenia stanów alarmowych już w niedzielę a to w związku z planowym zrzutem wody ze zbiorników w Otmuchowie i Nysie.
Z przedgórza, województwa Opolskiego i Śląskiego płyną bardzo dramatyczne informacje potwierdzane przez sztab wojewody o utracie kontroli nad tamami i przelewaniu się wody ponad ich koronami oraz o ewakuacji lub przygotowaniach do ewakuacji to musimy pamiętać, że wszystkie te informacje dotyczą Nysy Kłodzkiej czy bocznych dopływów które znajdują się przed tzw. Kaskadą na Nysie Kłodzkiej - czyli zespołem zbiorników retencyjnych przed miejscowością i w samej miejscowości Nysa. Wrocław chronią te zbiorniki retencyjne, które w związku z suszą i planowymi zrzutami prowadzonymi od kilku dni mają znaczne rezerwy by przyjmować zwiększoną wodę. Zrzut z kaskady nyskiej został w nocy zwiększony do poziomu 600 m3/s, by zrobić miejsce na wodę płynącą z Kotliny Kłodzkiej w zbiornikach kaskady.
Ponieważ jednak mocno pada na południu regionu to stany ostrzegawcze a częściowo alarmowe pojawią się na prawie wszystkich rzekach Wrocławia. Będziemy podejmować konkretne plany operacyjne związane z zabezpieczeniem przed powodzią w zależności od rozwoju sytuacji.
Na 86 wodowskazach zlewni górnej lub środkowej Odry mamy osiągnięte stany ostrzegawcze lub alarmowe.
1. Odra
Trestno 346 cm (6:00). Prognozowany stan alarmowy (450 cm) ma być we wtorek 17.09. Monitorujemy sytuację.
Szczegóły:
Na wodowskazie Chałupki (6:00 - 608 cm) (pierwszym za polską granicą) prognozowana jest kulminacja na niedziele ok. południa na poziomie 726 cm i przepływ 1600 m3/s
RZGW – potwierdza prognozę o wielkości 1600 m3/s na wysokości Zbiornika Racibórz. RZGW planuje przechwycić szczyt fali i zmniejszyć go – max o 500 m3/s. Zbiornik Racibórz Dolny - został uruchomiony w nocy z soboty na niedzielę. Uruchomienie oznacza spuszczenie zasuw i gromadzenie wody na suchym dotąd polderze zalewowym.
Kaskada na Nysie Kłodzkiej - czyli zespól zbiorników - m.in. Otmuchów i Nysa - zrzut ze zbiornika Nysa w sobotę o godz. 18.00 został zwiększony do 400 m3/s. A w nocy do 600 m3/s - ten zrzut „robi miejsce” na wodę z gór. Natomiast jego wielkość może oznaczać podtopienia (nie: zalania) dla niektórych miejscowości między Nysą a Odrą.
W obecnym scenariuszu prognozuje się falę o wielkości Odry we Wrocławiu ok. 2000 m3/s (w latach: 2010 – 2300 m3/s, 1997 – 3700 m3/s).
Po modernizacji (lata 2012-2023) Wrocławski Węzeł Wodny jest w stanie przepuścić przez Wrocław wodę o wielkości 3100m3/s. Czyli maksymalna prognozowana na na teraz fala, która dotrze do Wrocławia, powinna być o 1/3 niższa od maksymalnej przepustowości Węzła. Taki przepływ będzie prawdopodobnie od wtorku i utrzyma się kilka dni.
2. Ślęza
Ślęza w niedzielę o 6:00 to 260 cm, w prognozie na teraz nie przekracza stanu alarmowego (to 300 cm). Jeśli będą przekroczenia alarmowe będziemy reagować. Tu ważna informacja dla zarządców budynków znajdujących się w pobliżu rzeki, by sprawdzili poprawne działanie zasuw burzowych w budynkach, tak by wysoka woda w rzece nie doprowadziła do cofki i podlania piwnic w budynkach wodami kanalizacji burzowej. Informacje w tej sprawie przekazujemy zarządcom, ale warto by również mieszkańcy o takie działanie poprosili.
Wykonawca prowadzonego remontu przy wale na wys. ul Francuskiej wzmocnił foliowaniem jego zabezpieczenia.
3. Bystrzyca
Jarnołtów 221 cm, prognozowany stan alarmowy 270 cm w niedzielę w ciągu dnia.
RZGW zwiększyło zrzut ze Zbiornika Mietków do 40 m3/s.
Na terenie Wrocławia może spowodować to zagrożenie dla gospodarstwa położonego przy ul. Gałowskiej, które znajduje się na nieobwałowanym terenie. Właścicielka jest w stałym kontakcie z dyspozytorami CZK i w przypadku konieczności udzielenia pomocy będą podjęte działania.
(Na zdjęciach w poście ulica Gałowska w Jerzmanowie - przejezdna i monitorowana)
4. Oława
Oława 231 cm, prognozowany stan alarmowy (250) poniedziałek w godzinach porannych.
Wg prognoz nieznacznie przekroczy stan alarmowy nie powodując żadnego zagrożenia.
W sobotę rano wysłano informację do administratorów urządzeń hydrotechnicznych na rzece, by przeprowadzili ponowne sprawdzenie ich sprawności. Czekamy na informację zwrotną potwierdzającą prawidłowe i bezproblemowe działanie.
5. Widawa
Krzyżanowice 154 cm – brak zagrożeń
‼ DLA WSZYSTKICH RZEK:
Gdy będą pojawiały się przekroczenia kolejnych poziomów - będziemy wdrażać kolejne działania. Nie wdrażamy kolejnych kroków z wyprzedzeniem, ponieważ wg instrukcji niektóre działania mogą się wzajemnie wykluczać. To instrukcja wskazuje kolejne koki działania w zależności od sytuacji na rzece i jej dopływach.
Wrocław ma zmagazynowanych 250 tys. worków na piasek, a od środy będzie miał ich 450.000. Do tego mamy w kilku miejscach miasta usypane hałdy piachu wystarczające do napełnienia 1.000.000 worków. Zgromadziliśmy też dodatkowych 60 ton piachu na terenie ZDiUM. Jeśli będzie taka potrzeba wykorzystamy te materiały.
Na razie modele numeryczne nie przewidują takiej potrzeby, ale jeśli wystąpi jesteśmy na nią przygotowani, a każda ze służb zna swoje zadania.
Stan Odry i pozostałych rzek można sprawdzać na stronie:
https://hydro.imgw.pl/
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.