Jelenia Góra i okolice: raport po zalaniu [ZDJĘCIA]
16.09 godzina 16.00
fot.Konrad Żurawski
16.09 godzina 1.00:
W Jeleniej Górze zaczął przelewać wał przy ul. Wiejskiej. W tym momencie wody może być tam więcej. Co jeszcze dzieje się teraz w mieście? O tym mł. bryg. Łukasz Grzelak z Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
"W tym momencie najbardziej przelane są: gmina Mysłakowice, Łomnica, centrum miasta, Cieplice. Na chwilę obecną zastępy zostały wycofane — Ci ludzie też muszą odpocząć, wysuszyć mundury. Ograniczenia są we wjeździe i w wyjeździe z miasta".
Na ten moment trudno powiedzieć, jak sytuacja w Jeleniej Górze będzie wyglądała w najbliższych godzinach, wszystko zależy od intensywności opadu deszczu w nocy. Strażacy liczą się też z tym, co może przynieść woda schodząca z wyższych powiatów.
20:00
UM w Jeleniej Górze informuje: Wały przeciwpowodziowe przy ul. Wiejskiej przerwane. Trwa ewakuacja mieszkańców.
19:00
Przybywa zalanych ulic w Jeleniej Górze. To skutek podniesienia się poziomu wody w rzekach Bóbr i Kamienna oraz w potokach takich jak Radomierka i Wrzosówka. Mieszkańcy próbują chronić swoje domy i posesje workami z piaskiem, ale wody wciąż przybywa.
Sytuacja znacznie się pogorszyła, kiedy woda przelała się przez czoła tam na zbiornikach w Sobieszowie i Cieplicach.
W dzielnicy Cieplice zagrożony całkowitym zalaniem jest Park Norweski. Policja apeluje, aby nie wchodzić na teren parku, bo jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia. Straż pożarna ewakuowała w Jeleniej Górze około 15 mieszkańców schroniska dla bezdomnych i kilka osób z dwóch innych ulic.
17:45
Prosimy o przygotowanie się do ewakuacji mieszkańców ulic: Lwówecka, Anieli Krzywoń, Grunwaldzka do wysokości ZSE, Osiedle Robotnicze, Pijarska, Wiejska, Wiosenna, Jordana, Chłopska, Lotnictwa, Batalionów Chłopskich.
Stan rzeki Bóbr z minuty na minutę coraz wyższy. Osiągnął rekordowe 480 cm - podobnie jak podczas powodzi w 1997 roku. Trzcińsko odcięte od świata - wyjazd i wyjazd od Wojanowa i Janowic jest niemożliwy. Część domów została zalana, mieszkańcy ewakuowani.
16:45
11:30
"Łodzie w gotowości - na wypadek ewakuacji. Ulice idące wzdłuż rzek - tu może pojawić się pierwsza woda. Prosimy mieszkańców o współpracę. Uwaga na wodę - do spożycia tylko po przegotowaniu. W sposób niekontrolowany zaczyna się zachowywać ujęcie wody w Grabarowie" - mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak:
10:00
Ze względu na sytuację powodziową, po uzgodnieniu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, Prezydent Jeleniej Góry podjął decyzję o zawieszeniu zajęć we wszystkich placówkach oświatowych na terenie Miasta w dniach 16 i 17 września br. Zajęcia te nie będą odrabiane.
7:00
Film dzięki uprzejmości: RAFAŁ RYPIN
W Jeleniej Górze suche zbiorniki przeciwpowodziowe są pełne w 99%. Brakuje kilku, kilkudziesięciu cm do przelania w Cieplicach i w Sobieszowie. Na rzece Bóbr mamy już ponad 4 metry wody i w niektórych miejscach zaczyna wylewać. Najgorzej jest na Wiejskiej oraz Francuskiej i Mieszka I, gdzie jezdnia jest zalewana, a mieszkańcy wraz ze strażakami, całą noc walczyli o uratowanie przed podtopieniem swoich domów i posesji.
00:20
W Jeleniej Górze trwa układanie worków z piaskiem. Newralgiczne miejsca to Maciejowa, ulica Francuska czy Mieszka I, ale to się może zmienić, mówi rzecznik Urzędu Miasta Marcin Ryłko:
„Sytuacja jest naprawdę bardzo dynamiczna i mocno rozwojowa. Ciężko wskazać jakieś takie konkretne miejsce, które jest najbardziej zagrożone. Na razie, odpukać, dochodzi tylko i wyłącznie do lokalnych podtopień. Nie ma takiej sytuacji, która by wymagała ewakuacji całej ulicy, czy jakiejś większej części miasta."
Opady deszczu w Jeleniej Górze w tej chwili się zmniejszyły i jeżeli zostaną na tym poziomie, to nie powinno dochodzić do większych wylewów czy podtopień.
22:30
Tak wygląda obecnie rzeka Kamienna w Cieplicach w Jeleniej Górze.
14.09 21:50
W Jeleniej Górze na granicy wylania jest rzeka Bóbr. Tak wygląda obecnie ul. Wiejska:
14.09 19:00
Ewakuowano 80 osób z jednego z hoteli w Cieplicach. Bryg. Michał Jeremenko z Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze powiedział, że w ciągu ostatniej doby było ponad sto interwencji.
„Mamy wprowadzony alarm przeciwpowodziowy, w ciągu ostatniej doby wydaliśmy mieszkańcom 6,5 tysiąca worków z piaskiem, bardzo trudna sytuacja jest na suchych zbiornikach w Cieplicach i w Sobieszowie, mamy przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze.„ - mówi rzecznik prasowy miasta, Marcin Ryłko.
Na godzinę 10:00 zaplanowano posiedzenie miejskiego sztabu kryzysowego.
Na terenie Jeleniej Góry przed godziną 16:00 został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy.
Maciejowa - Potok Radomierka:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.