Od października wrocławskie żłobki będą darmowe - rusza program "Aktywny rodzic"
"Rodzice będą mogli ubiegać się o 1500 zł miesięcznie na każde dziecko w ramach rządowego programu 'Aktywny Rodzic'" - mówiła dzisiaj we Wrocławiu wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska:
"Naszym celem jest jest doprowadzanie do zwiększenia dostępności, upowszechnienia tej opieki, ale przede wszystkim likwidacji barier finansowych. Nie może być tak, że dla niektórych po prostu opieka żłobkowa jest luksusem i nie stać ich na to"
Dotychczas rodzice ponosili opłatę w wysokości około 700 złotych, a brakującą kwotę dopłacało miasto. Teraz pełny koszt opieki nad dzieckiem zostanie pokryty z świadczenia żłobkowego, a ewentualna różnica będzie sfinansowana z miejskiego budżetu.
Program „Aktywny rodzic” składa się z 3 różnych form wsparcia:
1. Aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe) — to kwota 1500 złotych, która otrzymają rodzice w celu przeznaczenia jej na opłacenie babci, która zajmie się maluchem, albo na wynajęcie niani. Aby otrzymać te pieniądze, rodzie wychowujący dziecka muszą być zatrudnieni na umowę o pracę, za kwotę minimalnego wynagrodzenia. Rodzice dziecka, którzy pracują na umowę zlecenie, tego świadczenia nie otrzymają. Jeżeli okaże się, że te pieniądze są marnotrawione przez rodziców, przestana oni dostawać je na własne konto. Pieniądze będzie pobierał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i wtedy będzie on sam opłacał usługi związane z opieką nad dzieckiem.
2. Aktywnie w żłobku — to nic innego jak dofinansowanie opłat za żłobek. Pieniądze trafią na konto placówki, do której uczęszcza dziecko. W wielu przypadkach, jak na przykład we Wrocławiu będzie to oznaczało, że rodzice nie będą płacić czesnego oczywiście, jeżeli zmieści się ono w kwocie 1500 złotych, tylko poniosą koszty opłat za wyżywienie. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kwota świadczenia ulega zwiększeniu do 1900 złotych.
3. Aktywnie w domu — kwota tego świadczenia wyniesie 500 złotych i będzie przyznawane rodzicowi, który zostanie z dzieckiem i będzie się nim opiekował w domu. Pieniądze te trafią prosto na konto rodzica. Jeżeli będą marnotrawione, środki przejmie ośrodek opieki społecznej i będzie je przekazywał rodzicom w formie rzeczowej, albo opłacania usług.
Informacje o tym, jakie dokumenty trzeba będzie złożyć 1 października znajdują się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.