Wystawa "Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia" w wałbrzyskiej BWA

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2024-09-08 10:19 | Zmodyfikowano: 2024-09-08 10:20
Wystawa "Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia" w wałbrzyskiej BWA - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

„Jest dużo dziedzin. Duże gro to malarze, którzy wyszli z pracowni. Są rzeźbiarze, ludzie, którzy się zajmują też szkłem, architekci wnętrz. Są graficy, są osoby, które się zajmują tkaniną, scenografią. Jest tu przekrój. Różnorodność to jest coś co nas w tym momencie łączy, a jednocześnie też bardzo daje taką swobodę oglądania. Nie będzie nudno” - mówi Radiu Wrocław dr Magdalena Siejko, kuratorka wystawy.

Wystawa jest kontynuacją wydarzenia artystycznego autorstwa studentów profesora.

„Profesor jest charyzmatyczny i wymagający” - opisuje dr Magdalena Siejko. „To jest człowiek, który ma bardzo dużą charyzmę. Bardzo specyficznie nas też uczył. Wymagał od nas bardzo wielu rzeczy, wiedzy teoretycznej... wymagał też od nas tego, żebyśmy mówili o swoich obrazach. Nie wystarczyło: "Bo tak chciałam namalować.". Za tym musiała iść wiedza i warsztat. I uczył nas tego warsztatu. Myślę, że dosyć mocno cały czas gdzieś tam podbijał poprzeczkę, co nie było takie łatwe i zjadliwe czasami.”

Wystawa prezentuje prace kilkudziesięciu studentów studiujących pod okiem profesora w Poznaniu i Krakowie.

„Symbolicznym znakiem wydarzenia towarzyszącym wszystkim wystawom jest obraz Profesora Jacka Waltosia zatytułowany „Płaszcz miłosiernego Samarytanina 1" stworzony w latach 1982-1983. W czasie jego powstania autor dzieła był członkiem legendarnej grupy WPROST, która w sposób dosadny i niezwykle przejmujący komentowała ówczesną rzeczywistość PRL-u. Rzadko podejmowany w sztuce XX wieku motyw ewangeliczny miłosiernego Samarytanina okazuje się być silnie wymowny i aktualny również dzisiaj, a jako symbol kolejnych wystaw stanowi klamrę łączącą pokolenia studentów, mających szansę studiować przed laty pod okiem Profesora Jacka Waltosia" - czytamy w opisie wystawy.

Wystawa w BWA w Starej Kopalni potrwa do listopada. Później prace będzie można obejrzeć jeszcze w Częstochowie, Czeladzi oraz w Kielcach.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.