Windows 10 czy 11: który wybrać w 2024?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-09-02 15:21 | Zmodyfikowano: 2024-09-02 15:26
Dodaj do Wykop.pl
Windows 10 czy 11: który wybrać w 2024? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Na pierwszy rzut oka, czyli jak wygląda Windows 10 i 11?

„Nowy” system Windows 11 oferuje bardziej opływowy i przyjemniejszy dla oka wygląd. Producent rozwinął tutaj koncepcję fluent design, więc użytkownicy zobaczą zaokrąglone rogi okienek, zupełnie nowe ikony na pasku zadań czy półprzezroczyste pola. Odświeżono wirtualne pulpity, które pozwalają na łatwą organizację pracy lub nauki, a dzięki przyciąganiu do krawędzi ekranu można szybko ustawić położenie okien tak, aby zapewniały maksymalny komfort korzystania.
Windows 11 menu

Dziesiątka prezentuje się pod względem wizualnym znacznie mniej spektakularnie. Starszy system operacyjny ma bardziej klasyczny design, ale firma Microsoft zadbała, aby nadal był on intuicyjny w użyciu. Jeśli planujesz przesiadkę i korzystanie z nowego systemu operacyjnego, warto uzbroić się w cierpliwość i stopniowo rozpracowywać dostępność poszczególnych opcji.


Jakie funkcje znajdziesz w systemie Windows 11 oraz Windows 10?

Nowy wygląd to nie wszystko. Oprogramowanie Windows 11 w większym stopniu podąża z duchem czasu, dlatego można w nim znaleźć np. tryb Auto HDR czy Direct Storage poprawiający wydajność i wizualne aspekty w grach komputerowych. Producent zadbał także o większą integrację z Microsoft Teams, programem do wideokonferencji i spotkań online. Nowością są też widżety, których mocno brakuje w poprzednim wydaniu OS — znajdziemy w nim tylko panel „Wiadomości i Zainteresowania”.
Windows 11

Nadal jednak Jedenastka rozwija wiele pomysłów znanych z Dziesiątki, dlatego na komputerze z Windows 10 skorzystasz z takich rozwiązań, jak asystent przyciągania, przeglądarka Microsoft Edge, wbudowanego Narratora czy Microsoft Store. Windows 11 oferuje też większą wydajność i optymalizację dla nowszych podzespołów, np. procesorów wielordzeniowych.

Windows 10


Wbudowane funkcje zabezpieczeń w Dziesiątce i Jedenastce

Obie wersje systemu operacyjnego zostały wyposażone w rozbudowane funkcje zabezpieczeń (jest ich znacznie więcej w wersjach Pro niż Home). Znajdziesz w nich Windows Hello, który pozwala na odblokowanie dostępu do systemu za pomocą rozpoznawania twarzy, kodu PIN lub odcisku palca, a także Windows Defender chroniący komputer przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami. W wersji Home użytkownicy mogą korzystać z szyfrowania urządzeń, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do danych. W wersjach Pro pojawia się BitLocker gwarantujący znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa, a także Windows Information Protection oddzielający dane prywatne od firmowych. Również i tutaj Windows 11 prezentuje zupełnie nowe funkcje, jak moduł Microsoft Pluton, jak i mnóstwo usprawnień względem już znanych rozwiązań. Wśród nich warto wymienić, chociażby:

  • domyślne włączenie zabezpieczeń LSA oraz DMA;
  • silniejsze zabezpieczenia sieciowe, m.in. Hyper-V Firewall, Wi-Fi 6, WPA3 czy szyfrowany protokół DNS;
  • wymagana obsługa modułu TPM 2.0.

Można powiedzieć, że oba systemy gwarantują bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa nie tylko dla odbiorców korporacyjnych, ale również dla użytkowników indywidualnych. Warto jednak wspomnieć, że Jedenastka kładzie większy nacisk na zabezpieczenia - Secure Boot czy wirtualizacja VBS. Integruje też więcej funkcji w obrębie chmury (np. synchronizacji OneDrive).


Minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 10 i 11

Minimalne wymagania systemowe w przypadku Jedenastki są wyższe niż dla Dziesiątki. Do uruchomienia starszej wersji Windowsa potrzebujesz:

  • procesor jednordzeniowy 64-bit taktowany z prędkością 1 GHz;
  • 2 GB pamięci RAM;
  • 20 GB pamięci na twardym dysku.

W przypadku Jedenastki wymagany jest dwurdzeniowy procesor o analogicznej mocy, ale niezbędne będą 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci na dysku twardym (zalecane więcej w związku z aktualizacjami). Do wymagań sprzętowych w przypadku Windows 11 zalicza się też firmware wspierający bezpieczny rozruch, moduł Trusted Platform Module 2.0 oraz karta graficzna obsługująca sterownik DirectX 12 lub nowszy ze sterownikiem WDDM 2.0.

Choć nowy system operacyjny nie ma zatrważająco wysokich wymagań może się okazać, że starsze komputery po prostu go nie uruchomią.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wymagania sprzętowe dla wersji Home oraz Pro są takie same. Jeśli więc zależy Ci na mocniejszych zabezpieczeniach, nie będziesz musiał modernizować PC.


Czy warto przejść na Windows 11? Sprawdź darmową aktualizację!

Jeśli nie jesteś pewien, czy warto instalować Windows 11, możesz skorzystać z bezpłatnej aktualizacji Dziesiątki oferowanej przez Microsoft. Według producenta na powrót do poprzedniej odsłony OS masz 10 dni bez ryzyka utraty żadnych danych. Windows 10 kupisz m.in. w sklepie Soft360: https://soft360.pl/25-windows-10.
Laptop z systemem windows


Który Windows lepszy - 10 czy 11?

Nie ulega wątpliwości, że najnowszy Windows oferuje znacznie więcej możliwości niż jego poprzednik. Nawet jeśli całkowicie nowych opcji nie ma bardzo wiele, mnóstwo spośród znanych już rozwiązań zostało usprawnionych, rozbudowanych, przez co z Jedenastki korzysta się po prostu przyjemniej. Jeśli chcesz kupić Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11.

Na zakończenie warto wspomnieć, że z dniem 14 października 2025 roku kończy się wsparcie dla Windows 10. Po tej dacie Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji zabezpieczeń, ani udzielać użytkownikom pomocy technicznej. Dlatego warto rozważyć przejście na Windows 11 już teraz.