Pierwsza w Polsce poradnia zakaźna dla ciężarnych
Jak mówi szef Centrum dr Tomasz Fuchs problem został zauważony w czasie pandemii, kiedy stało się jasne, że zakażone Covid-19 pacjentki wymagają specjalnej opieki i wzmożonego nadzoru:
"Jedno to jest kwestia profilaktyki, czyli tych wszystkich szczepień, bo o tym nigdy nie za dużo mówić, a temat się bardzo rozwija jeśli chodzi o położnictwo. Druga sprawa to jest konkretna pomoc jeśli chodzi o podejrzenia przebycia jakiejś choroby zakaźnej i ewentualnych skutków tego dla dziecka."
"Chcemy zapewnić większą dostępność do leczenia" – podkreśla zastępca dyrektora ds. medycznych USK Maciej Kamiński:
"Otwieramy nowe poradnie dlatego, żeby maksymalnie ograniczyć konieczność kładzenia pacjentek na oddziale, bo to generuje niepotrzebny stres, nie mówiąc już o kosztach. Wydaje się, że stworzenie kilku typów poradni dedykowanych do wąskich problemów typu cukrzyca, typu zakażenia, problemów uroginekologicznych, o których ciężarne często wstydzą się mówić, to jest najlepszy kierunek."
Przy współpracy z klinicznymi zakaźnikami medycy chcą objąć opieką pacjentki i edukować lekarzy odnośnie profilaktycznych szczepień przeciwko grypie, Covid-19, RSV czy krztuścowi, który w ostatnim czasie staje się coraz poważniejszym problemem. Do tego dochodzą równie groźne w ciąży zakażenia toksoplazmozą czy przypadki zakażenia wirusem cytomegalii, który może powodować poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Szpital planuje uruchomienie poradni zakaźnej już od połowy września.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.