Wyjątkowe odkrycie w Kopalni Niklu i Chryzoprazu w Szklarach
Ciekawe zjawisko i rzadko spotykany pierwiastek ujawniły się w Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach. W tym byłym wyrobisku górniczym funkcjonuje dziś edukacyjna trasa turystyczna. Można tam zobaczyć ponad 80 różnych minerałów. Nowe połączenie odkryto w magnezycie. Wszystko zaczęło się od zaświecenia latarki UV:
"Wpadłem na pomysł, że warto się z taką lampką przejść i szczęka opadła. Dosłownie. No i trzeba było to zbadać. Więc w porozumieniu z Uniwersytetem Śląskim pobraliśmy próbki, pojechały tam do laboratorium i okazało się, że na 99,9% ten róż to europ" - opisuje Dariusz Domagała - właściciel trasy.
Europ jest rzadki, a jeszcze ciekawsze jest jego połączenie odkryte w Szklarach. Gdy ultrafioletem zaświecimy w biały magnezyt - naszym oczom pokazują się różowe plamki:
"Przeciętnemu zjadaczowi chleba by nie przyszło do głowy, żeby biegać w takich miejscach z latarką UV, ale po to właśnie takie miejsca zwiedza się z przewodnikiem. Pierwiastki ziem rzadkich są dosyć rzadkie i nie jest łatwo je wykryć. W literaturze nie był opisywany Europ w magnezytach. Jeżeli chodzi o świecenie Europu to on właśnie takie ma zastosowanie. Jest używany w farbach fosforescencyjnych" - mówi Malwina Kubik - geolożka:
"Efekt fluorescencji może występować o barwie fioletowej, ale fiolet to już jakaś organika, jakieś grzybki, jakieś pleśnie, ale taki róż to to jest coś niebywałego. To nie jest jakieś wyjątkowe, że świeci. Wyjątkowe jest to, że się tutaj znalazł i że faktycznie te magnezyty nam wykazują takie zjawisko. Ten pierwiastek jest wykorzystywany do znakowania banknotów euro" - opisują Dariusz Domagała oraz geolożka Malwina Kubik.
W kopalni znajdują się też inne minerały, które ukazują inne kolory w ultrafiolecie. Można też spotkać takie, które wykazują się zjawiskiem pamięci, emitując światło bo krótkim naświetleniu ultrafioletem.
Posłuchaj:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.