Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę ze szpitalem w Bolesławcu
"Będzie właśnie okazja do prezentacji wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej. Poza tym sprawy implantów, sprawy wspomagania ruchowego pacjentów czy rehabilitacji pourazowej. Od dawna prowadzimy badania, mamy na Politechnice taki zespół, który się zajmuje sprawami części zamiennych dla człowieka, jego wspomaganiem przy rehabilitacji pooperacyjnej, pourazowej itd., także tu szykuje się szerokie pole do współpracy" - wyjaśnia prof. Tadeusz Lewandowski.
"Mówimy tutaj o sztucznej inteligencji, mówimy o branży ortopedycznej, rehabilitacyjnej. Praktycznie w każdym zakresie technologia coraz bardziej dotyka i wspomaga proces diagnozowania i leczenia pacjentów i chcemy w tym uczestniczyć. Możemy wspólnie generować wspaniałe projekty badawczo- rozwojowe, które możemy później implementować o środki czy z zakresu budżetu państwa ale również o środki unijne" - dodaje dyrektor szpitala w Bolesławcu Kamil Barczyk.
W ramach współpracy z Wydziałem Medycznym Politechniki Wrocławskiej w bolesławieckim szpitalu będą organizowane staże i praktyki studenckie w zakresie kształcenia zawodów lekarza, pielęgniarki/położnej, ratownika medycznego, opiekuna medycznego oraz laboranta.
"Systematycznie rozszerzamy naszą współpracę ze szpitalami także w regionie, a skorzystają na tym przede wszystkim nasi studenci" – tłumaczy prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy Politechniki Wrocławskiej. "Każdy student kierunku lekarskiego ma po każdym roku obowiązkowe praktyki, wobec tego będzie je realizował w szpitalach i jeżeli będzie pochodził z tamtego regionu, to jest dla niego atrakcyjne. Zresztą nie tylko dla niego, ale także dla szpitala i dla Politechniki, żeby po prostu odbywał praktyki w swoim miejscu, które jest blisko i z którym jest związany."
Szpital w Bolesławcu to kolejna jednostka z Dolnego Śląska, z którą Politechnika Wrocławska podpisała porozumienie o współpracy. Wcześniej, w ramach utworzenia Wydziału Medycznego, zawarto umowy z ośmioma wrocławskimi szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia, a w lutym tego roku dołączyło do nich również Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.