Ruszyły igrzyska. Paraolimpijskie czy paralimpijskie?
W czwartek w Paryżu ruszyły zmagania sportowe w 17. edycji letnich igrzysk paralimpijskich, choć - jak zaznacza PKPar - od zawsze przecież pisano i mówiono: "igrzyska paraolimpijskie", "paraolimpijczyk", "paraolimpijski", itp., gdyż słowa z prefiksem "para" przyszły wraz z samym sportem i jego rozwojem.
Określenia te zostały jednak nie do końca precyzyjnie przetłumaczone, gdyż w języku angielskim używa się: "Paralympic Games", "paralympics" czy "paralympian". Dlatego w 2022 roku przyszedł czas na zmianę, zainicjowaną przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski.
- Właśnie "paralimpijski", bo taka jest jego prawidłowa nazwa - wskazano.
- Standardy międzynarodowe zmusiły nas, by zacząć używać nazw pierwotnie wywodzących się z rozwiązań, które odróżniały się od ruchu olimpijskiego. To światowy trend - tłumaczył szef PKPar Łukasz Szeliga.
Jak dodał, celem tej językowej innowacji jest, aby sport paralimpijski na całym świecie zyskał jednakową identyfikację. Ma też zapewnić narodowym komitetom lepszą rozpoznawalność w skali globalnej.
Kilka miesięcy później dokonano niezbędnych modyfikacji w ustawie o sporcie i innych aktach prawnych. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski stał się w przepisach Międzynarodowym Komitetem Paralimpijskim, Polski Komitet Paraolimpijski – Polskim Komitetem Paralimpijskim, a odmieniany przez różne przypadki wyraz "paraolimpijski" zmieniono na "paralimpijski".
Zmianie uległa też występująca oficjalnie nazwa imprezy, czyli "igrzyska paralimpijskie".
"Nie jest łatwo się przestawić, zwłaszcza gdy przez wiele lat na co dzień przez wszystkie przypadki odmieniało się wyrazy zawierające literkę - o - i nawet edytory tekstu podkreślają lub zmieniają te słowa. Minie więc trochę czasu, gdy dotychczasowe formy z - o - staną się jedynie ciekawostką historyczną. A więc: paralimpijka, paralimpijczyk, Polski Komitet Paralimpijski, itd" - podkreślił PKPar.
Tymczasem Rada Języka Polskiego oświadczyła w ubiegłym roku, że nikt nie zwrócił się do niej z prośbą o opinię o słowie "paralimpijski", a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna.
- Forma "paralimpijski" jest bowiem błędna – niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją. Cząstkę "para" dodaje się do pełnych wyrazów, np. "parapsychologia", "parabank", "paramilitarny", "paramedyczny", a forma "paraolimpijski" – używana od dziesięcioleci – funkcjonuje w związku z wyrazami "paraolimpiada", "paraolimpijczyk", "paraolimpijka" - napisano w oświadczeniu na stronie RJP przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
- Dziwi nas argument o konieczności zmiany nazwy (utrwalonej w języku i zgodnej z jego systemem) na przypominającą obcojęzyczną ze względu na wymagania instytucji międzynarodowych. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która miałaby prawo, by wymagać dokonywania takich zmian - dodano.
W tegorocznych igrzyskach w Paryżu wystąpi 84 polskich paralimpijczyków.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.