Agregat prądotwórczy. Jak wybrać odpowiedni model?
Agregat prądotwórczy może być niezawodnym źródłem zasilania w różnych sytuacjach – od prac budowlanych, przez awaryjne zasilanie domów, aż po wsparcie w działaniach służb ratowniczych. By mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej, agregat was nie zawiedzie, powinniście odpowiednio przemyśleć wybór konkretnego modelu. Na co zwrócić wtedy uwagę?
Jak wybrać agregat prądotwórczy? Agregaty jednofazowe i dwufazowe - czym się różnią?
Przy zakupie agregatu jednym z najważniejszych aspektów jest wybór między urządzeniem jednofazowym, a trójfazowego. Agregaty jednofazowe generują prąd o napięciu 230V. To wystarczy do zasilania większości urządzeń domowych i mniejszych narzędzi. Są też prostsze w obsłudze i tańsze. Z kolei agregaty dwu i trójfazowe dostarczają prąd o napięciu 400V, który okaże się niezbędny do zasilania bardziej zaawansowanych urządzeń przemysłowych i maszyn budowlanych. Trójfazowe zasilanie umożliwia efektywniejsze i bardziej stabilne zasilanie dużych obciążeń.
Agregaty prądotwórcze - zapewnij sobie energię w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci elektrycznej
Ważne jest także określenie, do jakich celów będzie on używany. Agregaty standardowe są najbardziej uniwersalne i polecane do zasilania odbiorników powszechnie wykorzystywanych na działkach, w rzemiośle oraz budownictwie. Są one odpowiednie do zasilania podstawowych narzędzi i sprzętów, które nie wymagają szczególnie stabilnego napięcia.
Dla zasilania urządzeń elektronicznych wymagających stabilnego napięcia, najlepszym wyborem będzie zaś agregat prądotwórczy z elektronicznym regulatorem napięcia (AVR). W ofercie dostępne są wersje z analogowym lub cyfrowym układem AVR, które różnią się dokładnością w stabilizowaniu napięcia. Poza tym na rynku znajdziecie też modele z modułem spawalniczym, które mogą pełnić rolę motospawarki.
Jednofazowy agregat prądotwórczy zasilany olejem napędowym do użytku na placach budowy i nie tylko
Kolejny ważny aspekt to moc agregatu prądotwórczego. Ten parametr powinien zależeć od sumy mocy znamionowej urządzeń, które będą do niego podłączone. W przypadku urządzeń z silnikami elektrycznymi, uwzględnić należy także prąd rozruchowy, który może być kilkukrotnie wyższy niż prąd znamionowy. Najbardziej skrajnym przykładem jest zasilanie oświetlenia sodowego, które wymaga nawet pięciokrotnego przewymiarowania mocy agregatu.
Na wydajność pracy agregatu mogą wpływać także warunki atmosferyczne. Każde 100 metrów wysokości nad poziomem morza obniża sprawność agregatu o 1%, a każde 5°C powyżej 20°C powoduje spadek efektywności o kolejne 2%. Jeśli urządzenie ma pracować w trudnych warunkach, należy więc przewidzieć odpowiedni zapas mocy.
Agregaty i generatory prądu o różnej mocy do użytku w trudnych warunkach
Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego może wydawać się trudny – zwłaszcza, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. Większości związanych z nim problemów możecie jednak łatwo uniknąć. By tak się stało, przy zakupie powinniście uwzględnić wspomniane przez nas czynniki. Największe znaczenie ma rodzaj i moc zasilanych urządzeń oraz warunki pracy agregatu. Duże znaczenie ma też zrozumienie różnic między agregatami jednofazowymi a dwu i trójfazowymi oraz właściwe oszacowanie mocy niezbędnej do zasilania wszystkich odbiorników. Dzięki temu zyskacie pewność, że dany model pozwoli wam zrealizować wszystkie wasze plany.