Cytologia bez wychodzenia z domu. Trwa pilotażowy program
Samodzielne pobranie nie jest skomplikowane i może zachęcić do profilaktycznych badań - tłumaczy Karolina Kamińska z DCOPiH:
Zestaw do pobrania próbki przypomina aplikator do tamponów. Należy zaaplikować go podobnie jak tampon, wykonać kilka obrotów specjalna szczoteczką, która się znajduje w środku i wysuwa się po zaaplikowaniu. Następnie wystarczy wysunąć go, zabezpieczyć i przekazać do badania.
W przypadku wątpliwości czy podejrzanego wyniku pacjentki były kierowane na pogłębione badania w DCOPiH, w ramach projektu mogły też wykonać za darmo cytologię płynną, która nie jest refundowana, a w tym przypadku służyła potwierdzeniu wyniku.
Zakup pierwszych testów sfinansował Samorząd Województwa Dolnośląskiego, teraz trwają rozmowy o kontynuowaniu tego pomysłu - przyznaje zastępca dyrektora DCOPiH Paweł Zawadzki:
Samobadanie jest równie skuteczne jak wizyta w gabinecie ginekologicznym, w związku z tym mamy nadzieję, że będziemy w taki sposób sięgać do pań, które z różnych powodów, nie zgłaszają się na badania profilaktyczne.
Szpital chce zaprosić do kolejnego etapu badań tysiąc kobiet. Uprawnione do skorzystania z domowej cytologii będą mieszkanki regionu w wieku od 30 do 49 lat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.