Nowe oblicze Kolegiaty w Głogowie
Głogowska Kolegiata odzyskuje swój dawny blask. Po tym, jak w 1945 roku stanęła w ogniu, przez wiele lat była w trakcie odbudowy. Obecnie trwają prace nad konserwacją ścian w prezbiterium oraz remontem zakrystii. Jak zapewnia proboszcz parafii, ks. Rafał Zendran, efekty tych prac będą widoczne jeszcze w tym roku:
"Jak to się nam uda efekt na święta będzie bardzo ciekawy i obudzimy się w kolegiacie zupełnie nowej dlatego, że planujemy inwestycje nowych ławek. Także zostanie tutaj przeszklony przedsionek i będzie można otworzyć kolegiatę i oglądać ją z pozycji wejścia głównego"
W zakrystii trwają także prace prowadzone pod okiem konserwatora nad historycznym lavabo, czyli naczyniu do mycia rąk przed mszą. W planach jest utworzenie w zakrystii czegoś na wzór małego muzeum, w którym znajdą się historyczne artefakty będące w posiadaniu parafii. Konserwator dzieł sztuki Maria Gąsior z ASP we Wrocławiu zakłada, że do września uda się już pokazać, to co odkryli podczas jej oczyszczenia:
"Jesteśmy na etapie oczyszczania tego obiektu po takich wstępnych zabiegach, udało nam się odczytać dwie warstwy chronologiczne, starszą część wykonaną z piaskowca, średniowieczną, gotycką i późniejsza warstwa barokowa wykonana zaprawami wapiennymi z barwną dekoracją malarską"
Prace przy prezbiterium mają się natomiast zakończyć najprawdopodobniej w listopadzie. Parafia poza wsparciem lokalnych samorządów otrzymała na to zadanie rządowe dofinansowanie w wysokości 800 tys. złotych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.