Ubezpieczyciel OC - kiedy i jak można go zmienić?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-08-05 13:00
Dodaj do Wykop.pl
Ubezpieczyciel OC - kiedy i jak można go zmienić? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com

 

  • Jak wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych?
  • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel OC automatycznie przedłużył polisę?
  • Uniknij podwójnej składki, wypowiadając ubezpieczenie OC samochodu bez wychodzenia z domu


Jak wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadów (OC) to polisa, którą musi wykupić każdy kierowca. Nie dopełnienie tego obowiązku wiąże się z naliczeniem potężnych kar finansowych. Istnieje wiele sytuacji, w których posiadacze pojazdów mechanicznych zastanawiają się, co stanie z ich ubezpieczeniem OC po upływie 12 miesięcy obowiązywania umowy. Aby uchronić nas przed poniesieniem dodatkowych kosztów, towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży je automatycznie, jeżeli przed zakończeniem umowy ubezpieczenia nie dostarczymy mu rezygnacji. Możemy to zrobić drogą pocztową, najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania aktualnej polisy taką rezygnację musi otrzymać ubezpieczyciel. Decyduje data stempla pocztowego, ale z uwagi na problemy z wypełnianiem wniosku papierowego coraz więcej kierowców decyduje się na wygenerowanie i przesłanie wniosku za pośrednictwem umożliwiających to serwisów internetowych. Warto pamiętać, że polisy przedłużane automatycznie zazwyczaj prezentują dużo mniej atrakcyjne warunki od tych, które możemy otrzymać, prosząc ubezpieczyciela o nową wycenę lub zmieniając towarzystwo.

 

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel OC automatycznie przedłużył polisę?

Gdy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków automatycznie zostanie przedłużone o kolejne 12 miesięcy, możemy jeszcze uniknąć płacenia podwójnie za ubezpieczenie auta. Niestety przy podpisaniu umowy z nowym towarzystwem, stare OC nie wygasa automatycznie. Wtedy jednak ponosimy koszty tylko do dnia rezygnacji. Po sprzedaży samochodu OC zostaje przepisane na nowego właściciela, jeżeli ten zrezygnuje z naszej polisy, towarzystwa wypłaci nam stosowany zwrot. Również kupując używany samochód, mamy prawo wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela, aby nie ponosić podwójnych kosztów. Analogicznie zrezygnujemy z OC wraz z wyrejestrowaniem pojazdu w kraju przy sprzedaży za granicą. Wszystkie te okoliczności zostały omówione w ustawie o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Uniknij podwójnej składki, wypowiadając ubezpieczenie OC samochodu bez wychodzenia z domu

Przy ubezpieczeniach obowiązkowych OC najczęstszym problemem kierowców jest opłacanie dwóch składek, gdy z różnych powodów zapomną zrezygnować z wygasającej polisy. Dzięki serwisowi wypowiadamoc.pl, w którym znajdziesz zawsze aktualne formularze wypowiedzenia, bezpiecznie, szybko i bez wychodzenia z domu zrezygnujesz z aktualnej polisy, nie narażając się na płacenie podwójnej stawki przy zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego.