Nowe życie starych kamienic: wrocławski program remontowy
Do 2029 roku miasto planuje odnowić 100 kamienic, głównie zabytkowych. "Remont obejmie nie tylko elewacje, ale również wnętrza oraz podwórza, które zostaną zazielenione" – mówi wiceprezydent Michał Młyńczak, nadzorujący wrocławski zasób komunalny:
"Wrocław posiada jeden z największych zasobów komunalnych w Polsce. Jesteśmy zarządcą i właścicielem prawie 30 tysięcy mieszkań. Docelowo, do końca kadencji, chcemy wyremontować 100 kamienic i przeznaczyć na ten cel 250 milionów złotych"
Które kamienice pójdą jako pierwsze do remontu?
22 budynki, które wytypowano do pierwszego etapu programu "PoWROty kamienic", znajdują się na Kleczkowie, Karłowicach, Hubach, Księżu, Przedmieściu Oławskim oraz osiedlu Plac Grunwaldzki. Koszt prac projektowych ma wynieść ponad 7 milionów złotych, natomiast szacowany koszt całego pierwszego etapu projektu to ponad 50 milionów złotych.
"Kamienice to trzon komunalnego zasobu mieszkaniowego. Dzięki kompleksowym rewitalizacjom mogą też współuczestniczyć w budowaniu klimatu i marki miasta. Jednocześnie są wielkim wyzwaniem. Wrocław przez całe dekady był określany miastem „stuletnich kamienic”, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z upływu czasu: to już dawno nie stulatki. I za tym idą już naprawdę konkretne potrzeby modernizacyjno-remontowe" - dodaje wiceprezydent Michał Młyńczak.
"PoWROty kamienic" to dopiero początek kompleksowego planu rewitalizacji, który obejmie nie tylko pojedyncze budynki, ale także całe kwartały miasta. Program oraz jego konkretne założenia, w tym wytypowane kamienice do remontu, mają zostać przedstawione do końca tego roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.