Wieczór zDolnego Śląska: Pociągiem po Wrocławiu – od sierpnia z biletem miejskim
Pojutrze do Wrocławia wraca wspólny bilet na komunikację miejską i kolej. Mieszkańcy musieli czekać trzy lata aż władze województwa i miasta porozumieją się w tej sprawie. Umowa będzie obowiązywać od czwartku. Dzięki niej, legitymując się biletami MPK Wrocław (co najmniej 24-godzinnymi), będziemy mogli podróżować pomiędzy 31 stacjami i przystankami z nazwą "Wrocław" oraz do Iwin.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO: Wraca wspólny bilet na MPK i Koleje Dolnośląskie
Dzięki umowie pociągi Kolei Dolnośląskich i Polregio staną się integralną częścią komunikacji miejskiej, a ucząca się młodzież oraz seniorzy powyżej 65. roku życia będą mogli z nich korzystać bezpłatnie w obrębie miasta.
"To pierwszy krok w tym naszym wspólnym celu na drodze jednego biletu dla wszystkich Dolnoślązaków na wszystkie środki transportu zbiorowego, i tego kołowego i tego szynowego, ale ten pierwszy, bardzo ważny krok dla Wrocławia, dla Dolnego Śląska zostały wykonany" - mówi Radiu Wrocław Marszałek Województwa Paweł Gancarz.
Bilet aglomeracyjny to obietnica z kampanii wyborczej złożona przez Koalicję 15 października. Marszałek Gancarz nie chciał jednak powiedzieć, czy prace nad jego wprowadzeniem już się rozpoczęły.
Jacek Sutryk: To dobry prognostyk dla przyszłej współpracy
"To istotne uzupełnienie miejskiej siatki połączeń, dzięki któremu z bezpłatnych przejazdów skorzysta blisko 300 tys. wrocławianek i wrocławian. Jednocześnie jest to dobry prognostyk dla przyszłej współpracy. Nasze porozumienie pokazuje wspólną odpowiedzialność za region i jego stolicę" - dodaje prezydent Wrocławia.
Z biletu skorzystają mieszkańcy nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także aglomeracji wrocławskiej. Dzięki umowie od pierwszej stacji w obrębie miasta Wrocławia będą mogli podróżować na jednym bilecie - tym samym, który honorowany jest w MPK.
- Pociągami przewoźników regionalnych będzie można podróżować posiadając bilety MPK:
24-, 48-, 72- i 168-godzinne, - bilety okresowe imienne (ale nie bilety przypisane wyłącznie do dwóch linii MPK),
- bilety 30- 60- i 90-dniowe na okaziciela.
Umowa została zawarta do końca 2025 roku. Wrocław będzie współfinansować kursowanie pociągów w swoim obszarze. Łączna wartość umowy wynosi ok. 53 mln złotych. Podobna umowa działa m.in. w Warszawie.
O UrbanCard i bilecie miejskim porozmawialiśmy we wtorkowym Wieczorze zDolnego Śląska, gdzie gośćmi naszej reporterki Joanny Jaros byli:
- Jakub Janas - radny Rady Miejskiej, Akcja Miasto
- Michał Wychodil - Klub Sympatyków Kolei
- Iwona Budych - Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.