Algorytm, który ratuje życie mężczyznom
18 tysięcy Polaków rocznie choruje na raka prostaty, a 6 tysięcy z nich niestety każdego roku umiera.
Opracowany algorytm ma zmniejszyć tę statystykę. Na prezentacji programu był m.in Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, który podkreślał, że profilaktyka w tej chorobie jest najważniejsza:
"Niestety trzeba powiedzieć, że trochę odwagi brakuje mężczyznom. Przychodzimy do poradni i widzimy bardzo dużo pań, które dbają o swoje zdrowie, niektóre nawet przesadnie. Natomiast bardzo mało facetów, których niestety odwiedzamy dopiero na cmentarzach. Przykro mi, że tak mówię, ale tak niestety jest"
Program obejmie 3,5 tysiąca mężczyzn z regionu
Zostaną oni wybrani losowo tak więc nie można się do niego zgłaszać indywidualnie. "Panowie, którzy otrzymali zaproszenie do programu za pośrednictwem infolinii, są umawiani na termin pobrania PSA i zebrania ankiet z informacjami zdrowotnymi" - mówi prof. Adam Maciejczyk dyrektor DCOPiH.
"Pamiętajmy, że ta choroba jest dosyć powszechna — najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Pamiętajmy, że ten projekt PRAISE -U to jest unikalna sytuacja, bo jest to możliwość uczestniczenia w programie, który dopiero wchodzi w całej Europie"
By przetestować nowy algorytm, placówka musi zrekrutować 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat z terenu Dolnego Śląska. Już udało się przebadać pierwsze 40 osób, a kolejne 40 zostało umówionych. Na ten projekt DCOPiH otrzymało ponad 1 milion euro dofinansowania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.